Plzeň bude součástí Světového týdne porodu

Světový týden respektu k porodu, ke kterému se Česká republika připojuje již podvanácté, se v Plzni uskuteční ve dnech 20. a 21. května. V kulturním centru Moving Station se v rámci programu uskuteční přednášky, diskuze, promítání filmu a připravený je i doprovodný program.

Téma letošního ročníku zní 40 týdnů? Každý porod má svůj pravý čas. Celý víkend bude věnovaný přednáškám a následným diskuzím s přihlédnutím k letošnímu celosvětovému tématu, který je tématem velmi diskutovaným. WHO (Světová zdravotnická organizace) považuje za fyziologický začátek porodu termín mezi 37. a 42. týdnem těhotenství. „V České republice se bohužel těhotné ženy v některých porodnicích ještě stále setkávají s tím, že nastane 40 týden těhotenství, a v tento termín jsou jim pod tlakem nabízeny vyvolávací techniky, které často nekončí šťastně. Bylo by skvělé, kdyby se i Česká republika zařadila do méně psychického nátlakového způsobu jednání s tak nádhernou zkušeností ženy, jako je zrození miminka. Pokud je zachovaná fyziologie těhotenství, a žena i miminko jsou po všech stránkách zdravotně v pořádku, vždy je z pohledu psychického stavu a i zdravotních následků a podpory oxytocinu nejlepší volbou počkat na přirozený začátek porodu,“ přibližuje za organizátory festivalu Žaneta Kubešová.

Návštěvníci se mohou těšit na přednášky známého českého pediatra Tomáše Lebenharta, úspěšného manažera Ing. Martina Nemravy MBA nebo blok přednášek serverů MujPorod.eu a ProMaminky.cz. „ Osobně si velmi vážím přítomnosti paní Ivany Königsmarkové, prezidentky Unie porodních asistentek, která svou přednáškou připomene téma festivalu, tedy že každý porod má svůj čas. I ostatní témata přednášek jsou vybírána tak, aby přispěla do dnes tak diskutabilní debaty o možnosti svobodné volby v případě porodu, výchovy dětí nebo očkování,“ dodává Žaneta Kubešová. Účast na festivalu potvrdili odborníci z řad lékařů, porodních asistentek a dul, které se zúčastní promítání a diskuze k filmu Microbirth (Mikrozrození), který se věnuje vlivu zvyšujícího se počtu císařských řezů na zdraví společnosti. Film sleduje poslední vědecké výzkumy a ukazuje, že způsob, jakým přicházejí na svět naše děti, má velký vliv na celoživotní zdraví.

Festival také během sobotního dopoledne nabídne doprovodný program a návštěvníci budou mít možnost navštívit poradnu ohledně kojení a nošení dětí, prodejní stánky s potřebami pro rodiny s dětmi, dětský koutek Klub chytrého hraní Rubikon nebo dobročinný bazárek dětského i dámského oblečení a hraček.

Více informací o festivalu naleznete na webových stránkách www.respektkporoduplzen.cz nebo na festivalovém facebooku.