Plzeň bude patřit Mezinárodnímu festivalu Divadlo

Hra Lidé místa a věci.

Výjimečné divadelní zážitky v podání evropských i domácích souborů nabídne v Plzni od 12. do 20. září již 26. ročník Mezinárodního festivalu Divadlo. Celkově uvede sedm předních souborů z ciziny a osmnáct inscenací, které představují výběr toho nejzajímavějšího z divadelních scén z celé České republiky za uplynulou sezónu.

Maryša.

“Naší snahou je nabídnout festivalovému publiku pohled na moderní evropské divadlo v co nejširším spektru tematických i formálních přístupů,” říká ředitel festivalu Jan Burian. “Silná je v letošním ročníku tendence k divadlu aktivního diváka, divadlu, které vyžaduje pohyb či zapojení do hry,” navazuje člen dramaturgické rady Michal Zahálka. První z takových inscenací je mimořádný projekt Nachlass proslulého tvůrčího týmu Rimini Protokoll a slavného divadla Vidy ve švýcarském Lausanne. Druhou je vítězná inscenace prestižního festivalu Božská komedie Tajný život Friedmanových krakovského Teatru ludowého v režii Marcina Wierzchowského.

Strhujícím zážitkem se stane pro návštěvníky Homérova Ilias, jak ji zpracoval ve Slovinském národním divadle v Lublani slavný režisér Jernej Lorenci.

Jeden z nejpůsobivějších momentů, který lze v současném divadle spatřit, nabídne inscenace Zdání života známého a často provokujícího maďarského režiséra Kornéla Mundruczóa v produkci svého domovského budapešťského divadla Proton.

Z lotyšské Rigy přijede do Plzně tamní Národní divadlo s inscenací Čechovova Racka jednoho z nejpozoruhodnějších mladých baltských režisérů, třicátníka Elmārse Seņkovse.

Od našich nejbližších východních sousedů festival přiveze dvě inscenace. Brilantní tragikomedie Lidé, místa a věci současného britského autora Duncana Macmillana v režii Mariána Amslera a v provedení Divadla Andreje Bagára z Nitry zachycuje boj mladé herečky Emmy s drogovou závislostí.

Tajný deník.

“V českém programu nabízíme výběr z toho, co nás na domácích scénách v poslední sezoně zaujalo, a to nejen ve vodách činoherních, ale i s přesahy k loutkám, současné opeře či mezižánrovým projektům,” říká na úvod k domácímu programu dramaturg Jan Kerbr. Mezi velkými režisérskými jmény v českém programu najdou návštěvníci například Jana Nebeského, Jiřího Adámka, Jana Mikuláška, Jiřího Havelku, Viktorii Čermákovou či Michala Dočekala.

Z doprovodného programu zaujme projekt Game Malého divadla Jihočeského divadla z Českých Budějovic, zážitkové divadlo s atmosférou třicátých let, kde se sami diváci ujímají rozmanitých postav z jednoho městečka.

Návštěvníci mohou také během festivalu zamířit do prostoru Moving Station, kde letos v rámci sekce Johan uvádí uvidí pět představení: světovou premiéru původní dokumentární inscenace Jakuba Čermáka inspirované kauzou prostějovského židovského hřbitova Po tvých hrobech šlapu, putující inscenaci  textu Václava Havla Moc bezmocných brněnského Divadla Feste, která se odehraje v neobvyklých lokacích plzeňského Jižního předměstí, multimediální projekt Miřenky Čechové a Martina Tvrdého Miss Amerika a společný projekt Broken Words čínského exilového spisovatele a básníka Liao I-wua, plzeňského básníka Ivo Hucla a multiinstrumentalisty Tomáše Vtípila. Významným hostem programu Moving Station bude též švédská performerka My Johansson v choreografii Now At Once.

Během hlavní části festivalu prostor U branky v centru Plzně ožije open air představeními a koncerty přístupnými zdarma. Součástí pouličního představení Cestující v čase španělského pouličního divadelníka Adriana Schvarzsteina a litevské tanečnice Jurate Širvyte-Rukštele se stávají samotní diváci. Příběhy a písně nejrůznějších částí světa přiveze do Plzně italský soubor Faberteater v představení Emigranti. Stejný soubor rozehraje ulice Plzně hudebně-divadelní show Průvod, ve které se potkají hudebníci a herci na chůdách, kteří do svých her také vtahují kolemjdoucí. Pro děti U branky zahrají skupiny Bombarďák a Zvěřinec, večer pak kapely Kieslowski, Good Times Only, Lazer Viking a Buzerant. Velkou humorně-kaskadérskou podívanou přístupnou opět zdarma pak nabídne na náměstí Republiky německý soubor Bängditos v pouliční show Johnnyho kaskadéři.