Plzeň bude od zítřka hostit Česko-Slovenské dny

Lidová hudba Vesna

XI. ročník Česko-Slovenských dnů v Plzni s podtitulem Češi a Slováci společně proběhne od 1. do 28. 10. 2014 v rámci Měsíce české a slovenské vzájemnosti, a to pod záštitou velvyslance Slovenské republiky v ČR Petra Weisse, hejtmana Plzeňského kraje Václava Šlajse a primátorů města Plzně Martina Baxy a města Žiliny Igora Chomy. Plzeňané si budou moci užít slovenskou kulturu a také ochutnat vyhlášenou gastronomii sousední země.

Po celý měsíc říjen bude ve Smetanových sadech pod širým nebem k vidění výstava Slovenská kresba, na které se představí slovenští výtvarníci ocenění od roku 1996 na Bienále kresby Plzeň.

Slovenský fotograf Ivan Mocko bude vystavovat své fotografie od 6. října do 8. listopadu v galerii Artamo v Čelakovského ul. Výstava vzniká za podpory Fotoklubu Plzeň, o.s. a její vernisáž se uskuteční 6. října v 18 hodin. Ivan Mocko se věnuje převážně výtvarné fotografii. Specializuje se na ateliérovou a inscenovanou fotografii, ve své volné tvorbě se zaměřuje na fotografování uměleckých aktů. Své práce vystavoval od roku 2010 na několika samostatných a kolektivních výstavách doma i v zahraničí (USA, Austrálie, Indie, Japonsko, Itálie, Maďarsko a další). V letech 2013 – 2014 získal několik významných ocenění FIAP (Fédération Internationale de l’Art Photographique) a PSA (Photographic society of America).

plzen_cz_CS Dny_salaš

Hlavní program pod názvem Česko – Slovenské dny open air je připraven na 11. a 12. října. Na Chodském náměstí vyroste pravá slovenská salaš, v které se budou vařit brynzové halušky a prodávat domácí klobásy, slanina a ovčí sýry. Před salaší se budou po celou sobotu střídat vystoupení folklórních souborů a dalších slovenských umělců. Nejmenší návštěvníci se mohou těšit na divadelní představení Rozprávky jsou pohádky, plzeňský lidový soubor Mladinka předvede slovenský tanec karička a v podání lidové hudby Vesna z Liptova zazní tradiční slovenské písně. Na programu je i koncert žilinské kapely A29, která se rovněž lidovou hudbou inspiruje, ale přetváří ji velmi osobitě do současné podoby world music. Jejich hudba je okořeněná rockem, folkem, jazzem, gospelem i klasikou. V kostele sv. Jana Nepomuckého na Chodském náměstí se 11. října od 16 hodin odehraje koncert vynikajícího varhaníka z Košic Miroslava Píše a v neděli 12. října se na stejném místě uskuteční děkovná mše svatá za 10 let Slovenského katolického centra v Plzni, kterou bude doprovázet sbor Angelus.

18. října zazní v Korandově sboru ČCE v Plzni Spirituály promlouvající (nejen) k Čechům a Slovákům v podání komorního pěveckého sboru De profundis.

Ani letos nemohou chybět oblíbené Dny slovenské kuchyně. Nejprve typické slovenské speciality připraví od 6. do 12. října The Pub, od 13. do 19. října převezme štafetu restaurace U Salzmannů a od 20. do 26. října můžete lahůdky z kuchyně našich sousedů ochutnat v Gondole.

Symbolickou tečkou bude 28. října, v den státního svátku na počest vzniku samostatného československého státu, promítán v Kině Beseda film Slovensko 2.0. Snímek je mozaikou 10 různých krátkých filmů (hraný, animovaný, dokumentární, experimentální film), které reflektují dvacet let existence Slovenska očima deseti slovenských režisérů – Juraj Herz, Martin Šulík, Peter Kerekes, Zuzana Liová, Mišo Suchý, Ondrej Rudavský, Peter Krištúfek, Viera Čákanyová, Miro Jelok a Iveta Grófová. Tyto režisérské osobnosti představují široké generační, názorové a žánrové spektrum a podávají společensko-kritickou a uměleckou reflexi současné slovenské situace a národních dějin posledního století.

„Letošní ročník je po tom loňském jubilejním o něco skromnější, přesto jsem přesvědčená, že se nám podařilo získat velmi zajímavé umělce. Zejména se těším na žilinskou kapelu A29, jejíž interpretace slovenských lidovek je opravdu jedinečná,“ říká ředitelka Česko-Slovenských dnů v Plzni Iveta Sochorová. Podrobnosti hledejte  na www.scklub.cz.