Plzeň bude hostit interaktivní výstavu o baroku

Kurátorka Kristýna Jirátová s exponáty. Foto: DEPO 2015

V plzeňské kreativní zóně DEPO2015 vyroste nová výstava s názvem Za barokem. Expozice, na které neexistuje pravidlo „Nesahat!“, zavede návštěvníky do období baroka. Díky audiovizuálním instalacím, virtuální realitě i zvukovým efektům se návštěvníci stanou nejen součástí děje, ale mohou ho také sami vytvářet.

Nová interaktivní výstava v DEPO2015 zavede zájemce do období baroka. Hned v úvodní místnosti návštěvníky přivítají prostory kláštera v Plasích a videomapping s rozpohybovanými barokními obrazy. Postupně se pak diváci dostanou až k dílu slavného malíře Petra Brandla, vytvoří si vlastní obrazovou galerii, svezou se na barokním kolotoči, zahrají si na Kladrubském archifonu a s pražským barokním orchestrem Collegium 1704. V dílně Jana Blažeje Santiniho se na chvíli stanou architekty a navrhnou nový zámek či klášter. To všechno umožní moderní technologie, včetně virtuální reality, audiovizuálních a digitálních instalací. Kromě probádání uměleckých děl a setkání s mnoha významnými osobnostmi od umělců až po šlechtice, poznají návštěvníci také každodenní život. Ten přiblíží barokní vůně, kulinářské recepty a móda.

„Za barokem jsme tvořili hlavně pro děti, nicméně vizuální efekty ocení, věřím, také dospělí. Doufám, že tato výstava bude pro rodiny výchozím bodem v objevování barokního kulturního dědictví v celém Plzeňském kraji,“ uvedla kurátorka Kristýna Jirátová.

Doprovodný program výstavy se zaměří na komentované prohlídky a workshopy. Děti a rodiče si pod dohledem lektorů ze Sdílených dílen, které se nachází v DEPO2015, vytvoří barokní masky, namalují si opravdový obraz nebo zkusí tvorbu barokního rámu. Výstavu mohou navštívit také školy. Žáky od 2. do 7. třídy základních škol mohou vyučující hlásit na e-mailu proskoly@depo2015.cz.

Expozice končí 19. května a přesouvá se na německý zámek Theuern. Za barokem navazuje na úspěšné expozice pro rodiny, které Plzeň 2015, z.ú. provozovala v DEPO2015 v minulých letech. Patří mezi ně Má plast, Jak se točí peníze a loňská výstava 100PY: Sto let republiky očima pěti generací, kterou navštívilo 10.000 diváků.