Plovárna na Radbuze v Dobřanech žila Tříkrálovým koupáním

foto: V. Čermák

V Dobřanech uspořádali na Tři krále koupání pro otužilce v řece Radbuze. Přijela i početná skupina plzeňských zimních plavců v čele s náčelníkem Klubu sportovních otužilců Plzeň (KSOP) Pavlem Vitujem, který tuto funkci vykonává 30 let a otužuje se od roku 1964. Na obnovené plovárně na řece Radbuze pod fotbalovým hřištěm se od 14 hodin uskutečnil už sedmý ročník Tříkrálového koupání.

„Vlastně jsme se sešli už po osmé, protože první Tříkrálové koupání jsme začali nultým ročníkem. To bylo ještě na koupališti Kotynka,“ vzpomíná Petr Spálenka z místního otužileckého klubu Dobřanští mroži, který byl pořadatelem nedělní akce. Postupem doby se Tříkrálové koupání v Dobřanech přesunulo z koupaliště Kotynka na plovárnu na řece Radbuze.

„Rozhodili jsme se plovárnu, která má v Dobřanech mnohaletou tradici, svými silami obnovit. Zároveň tady jako otužilci máme i své zázemí,“ říká Petr Spálenka, kterému jako spoluorganizátoři sekundovali Radek Kofroň, Tomáš Duchek a Petr Toman.

Další fotografie najdete zde.

Radek Kofroň změřil teplotu vody a měla i přes oblevu pouhé 2 °C, Petr Spálenka oznámil, že plavců bylo více než 40 a teple oblečených diváků hodně přes 100. Při vzpomínce na tzv. nultý ročník to bylo 5 plavců a 10 diváků. Také vzpomenul, že počasí bylo v jednotlivých ročnících velmi různorodé. Kromě letošního bláta, například v loňském roce zažili povodeň, předloni zase silný mráz, že museli prořezávat koryto řeky.

Někteří se ponořili do vody v neděli po 14. hodině v plavkách, jiní si pro nevšední příležitost připravili zvláštní oděv i pokrývku hlavy. Příkladem byla i známá zpěvačka Laďka Bauerová, která ještě před vlastním koupáním zazpívala a strhla ke zpěvu i většinu shromážděných plavců se známou písní Haleluja (Chvalme hospodina).

Zimní plavání zdaleka nekončí. Například 2. února se plave v Příchovicích (také okres Plzeň jih) a pokračuje celá série dalších závodů v zimním plavání na různých místech ČR.