Plavkyně, motorkářka a maminka dvou dětí je vicemistryní světa

foto: V. Čermák

Lenka Šlehoverová měla ke sportování vždycky blízko. Už na sportovním gymnáziu, kde maturovala v roce 2001, se věnovala bazénovému plavání a zároveň se věnovala trenérské práci s malými dětmi. Po maturitě zakotvila v Městském bazénu Slovany, kde dodnes pracuje jako plavčice. Je členkou Biker Cats – skupiny téměř dvaceti žen, které jsou většinou matky, mají svá povolání, zájmy, přátele, ale jedno mají společné – lásku k motorkám. Od roku 2013 společně pracují na vlastním charitativním projektu „Moto kalendář Biker Cats“ a výtěžek každoročně věnují na pomoc vážně nemocným dětem. Před sedmi roky se začala věnovat intenzivně dálkovému plavání a v posledních letech hlavně zimnímu plavání. Lenka se zúčastňuje se i řady běžeckých soutěží, včetně půlmaratonů. Před šesti lety měla těžkou havárii na motorce. Musela podstoupit řadu operací, zůstaly i trvalé následky. Přesto plave a jezdí dál.

Ale v letošním březnu to přišlo. V dalekém ruském Murmansku získala titul vicemistryně světa v závodě na 1 000 m v kategorii 35 – 39 let, pořádaný Asociací IISA. K tomu získala ještě jednu stříbrnou medaili v závodě na 500 m v rámci tzv. Artic Cupu 2019. To vše v přírodním jezeře, v dráze doslova vysekané v ledu a při teplotě vody 0°C. Ze skupiny šesti českých plavců byla nejúspěšnější.

Jak se to všechno seběhlo, že jste se ocitla na mistrovství světa v dalekém Murmansku ?

O možnosti startovat na tomto mistrovství světa jsem se dozvěděla teprve nedávno na jednom ze závodů Českého poháru. Kromě zintenzivnění tréninku jsem především musela absolvovat kvalifikační závod a splnit časový limit. Podařilo se mi to v německém Veitsbronu v měsíci lednu.

Jaké panovaly podmínky na místě ?

Teplota vzduchu přes den byla v tomto období mírně pod nulou, v noci kolem – 7 °C, ale s nepříjemným studeným větrem. A teplota vody skutečně zmíněných 0°C.

Další fotografie najdete zde.

Jak se dá přežít pobyt v takto studené vodě, natož pak závodit ?

Především díky poctivému a tvrdému tréninku. Proto za pomoci a pochopení mého klubu Slavia VŠ Plzeň jsem minimálně dvakrát týdně trénovala ve venkovním bazénu tady na Slovanech, který přes zimu je uzavřen pro veřejnost a není vyhříván a teplota vody se pohybuje kolem 4 – 5 °C. K tomu jsem jednou týdně plavala v řece Radbuze za dohledu mé rodiny nebo s Dobřanskými mroži. A k tomu byly dobrou přípravou i všechny závody Českého poháru i další akce s otužilci. Dokonce, abych nic nezanedbala, na dovolené v Krkonoších jsem se koupala ve vysekané díře v ledu v hasičské nádrži, což je patrné na záběrech ve videu. A ještě malý dovětek. Samozřejmě plavání v tak studené vodě je fyzicky náročné a bere síly, ale ještě těžší je následná regenerace organismu.

Kromě Vašeho mateřského plaveckého klubu Slavia VŠ Plzeň jste měla ještě nějakou další podporu ?

Především bych chtěla poděkovat Plzeňskému kraji za finanční pomoc a v neposlední řadě patří poděkování mé rodině. Bez jejich pomoci a pochopení bych nemohla absolvovat zmíněnou přípravu, včetně mých dalších aktivit. Musím poznamenat, že už celá rodina, kromě plavání, fandíme motorkám.

Jak početná je Vaše rodina ?

S manželem Michalem máme dvě děti, a to dceru Vandu, které už je 13 let a mladšího syna Maxima, kterému je 11 let.

Díky za rozhovor, hodně dalších úspěchů a hlavně hodně zdraví a na motorce bez nehod.