Plánujete dovolenou v exotice? Nezapomeňte na očkování

ilustrační foto / pixabay.com

Čím dál více Čechů vyráží v jarních i letních měsících na exotickou dovolenou. Při cestách do více či méně turisticky navštěvovaných zemí občas opomíjejí prevenci v podobě očkování. Lékaři cestovní medicíny přitom upozorňují na nutnost aplikace látek mnohdy až 8 týdnů před odjezdem. Nejčastěji varují před žloutenkou, meningokokem, břišním tyfem, žlutou zimnicí a vzteklinou. Některé vakcíny, respektive část jejich ceny, si lze nechat proplatit zdravotní pojišťovnou.

Do většiny exotických zemí není pro turisty očkování povinné. Lékaři jej však doporučují jako základ preventivní ochrany před nebezpečnými chorobami, jež mohou po nákaze ohrozit člověka i na životě. Thajsko, Vietnam, Srí Lanka, Spojené arabské emiráty, Mauricius, Zanzibar, Kapverdské ostrovy či Peru – to je stručný výčet nejnavštěvovanějších destinací, do kterých by se lidé měli nechat naočkovat. „Rozsah očkování záleží na charakteru pobytu. Obvykle se ale doporučuje očkování proti hepatitidě typu A, břišnímu tyfu, případně proti vzteklině. Dále je doporučeno nechat si aplikovat vakcínu proti virové hepatitidě typu B neboli žloutence typu B, jež může ohrozit turisty v afrických zemích i v zemích Západního Pacifiku a Jižní Ameriky. Na seznamu běžnějších očkování jsou také látky proti meningokokům a též proti dětské obrně, pokud se v dané zemi vyskytuje. Častá je například v Nigérii, Kamerunu či Etiopii. Do zemí Dálného východu se pak radí zvážit očkování proti klíšťové meningoencefalitidě, v některých případech proti japonské encefalitidě, záškrtu a chřipce.

Před dovolenou je dobré navštívit lékaře s dostatečným předstihem. V ideálním případě by zájemci měli navštívit očkovací centrum šest až osm týdnů před cestou. Mezi podáním různých vakcín musejí být dodrženy dvou až čtyřtýdenní intervaly. Cestovatelé by také měli počítat s dalšími vlivy, v aktuálním období jsou tím nejčastějším hlavně virová onemocnění, jež možnost podat vakcínu eliminují, a očkovací proces se tak prodlužuje. Řešením je pak nechat si naočkovat více látek najednou.