Plánovanou fúzi trojice krajských nemocnic poslali zastupitelé k ledu

Ilustrační foto: Klatovská nemocnice

Měly létat jiskry a očekával se tvrdý politický boj. Řeč je o pondělním jednáním Zastupitelstva Plzeňského kraje, které mělo projednávat spojení nemocnic ve Stodu, Domažlicích a Klatovech v jednu organizaci. Hlasování o fúzi se ale nekonalo. Zastupitelé v úvodu schůze po jednání předsedů zastupitelských klubů odsouhlasili vyřadit tento bod z pondělního jednání. V tomto volebním období se nepočítá s tím, že by se téma fúze ještě znovu otevřelo.

Proti fúzi, kterou navrhovala ČSSD se vyslovila koaliční ODS, a KSČM. Pro byla už zmíněná ČSSD, dále pak zastupitelé z KDU-ČSL, Starostové a TOP 09. Zdrželo se opoziční ANO, které odmítlo fúzi podpořit, pokud nebude panovat koaliční shoda a také SPD/SPO. Předkladatelé návrhu na sloučení nemocnic byli přesvědčeni o tom, že trojice největších krajských zdravotnických zařízení díky fúzi uspoří 32 milionů korun ročně. Větší subjekt měl mít silnější pozici v jednání s pojišťovnami nebo levněji nakupovat vybavení a materiál.

„Řekl jsem, že chci, aby byla pro fúzi výrazná průřezová většina všech politických subjektů, tedy dvě třetiny zastupitelů. A to se nestalo. Prošli jsme si úspěšně tou expertní fází, všichni experti fúzi schválili. Pak měla následovat ta politická fáze, kterou jsme neprošli. Nemá teď smysl diskutovat nad projektem, který nemá šanci pro realizaci, budu dělat něco jiného. Ten projekt je připravený v balíčku v mašličkách pro příští zastupitelstvo. Vnější okolnosti dnes nepřejí malým špitálům, které jsou nejvíce zranitelné. Jsme přesvědčen o tom, že se pak budoucí vedení kraje vrátí k tomu projektu a bude uvažovat o fúzi,“ komentoval aktuální dění na zastupitelstvu hejtman Josef Bernard (ČSSD).

Předseda zastupitelského klubu ODS Martin Baxa uvedl, že fúze by znamenala ztrátu samostatnosti jednotlivých nemocnic. „Neviděli jsme dostatečné záruky toho, že by se po zrušení té samostatnosti jak ve finanční tak v personální otázce nějak výrazně zlepšila situace těch nemocnic. To byl důvod, proč se ODS rozhodla fúzi nepodpořit a po shodě předsedů zastupitelských klubů jednotlivých stran byl návrh stažen z programu jednání zastupitelstva. Nemyslím si, že by se do konce tohoto volebního období této koalice se takto formulovaný návrh fúze vrátil na jednání zastupitelstva,“ uvedl Martin Baxa.

Podle slov zastupitele Pavla Stroleného (ANO) lze mít na fúzi různé názory. „Ten bod by si ale jednání zastupitelstva zasloužil. Musíme si říci, jak dál postupovat v této věci. Prosazovaly se body, které byly daleko méně projednávané. Je škoda ten bod úplně stáhnout z jednání zastupitelstva,“ řekl Strolený.

Jeho stranický kolega, poslanec a manažer v oblasti zdravotnictví Kamal Farhan konstatoval, že jakákoliv fúze může přinést synergický efekt, lepší řízení nebo úsporu nákladů. „Co se týká této fúze, tak za mě není dobře prodiskutována jak s pacienty, tak s občany, se zaměstnanci i s odborovými organizacemi. Tato fúze není dobře připravená bez ohledu na to, co jakákoliv fúze může přinést. Experti mohou doporučit cokoliv, ale rozhodují o tom zastupitelé. A zastupitelé se zodpovídají občanům,“ řekl poslanec. Zdůraznil, že pokud zastupitelé, včetně koaličních zastupitelů nejsou přesvědčeni a tuto fúzi odmítají, tak experti mohou říkat cokoliv. „Ta nedohoda koaličních zastupitelů tam byla. Není možné, aby si takovou fúzi připravil úzký kolektiv expertů nebo kohokoliv jiného,“ dodal Farhan.

„Hejtman Bernard řekl, že všichni experti byli pro fúzi, ale já myslím, že to byli všichni experti, které oslovil pan hejtman,“ komentoval jednání Roman Jurečko, místopředseda regionálního sdružení ODS.

Radní pro oblast zdravotnictví Milena Stárková (ČSSD) konstatovala, že krajské nemocnice pojedou dál ve stejném režimu jako doposud. V tomto volebním období se nepočítá s tím, že by se téma fúze ještě otevřelo, zejména poté, když náš hlavní koaliční partner to nechce,“ uvedla Stárková. Situaci označila za zpolitizovanou. „V současné době už nejde o faktický chod nemocnic. Je to už čistě politika. Blíží se krajské volby a někdo asi nechce, abychom my z ČSSD měli úspěch. Byla šance mít ze tří nemocnic jeden velký silný subjekt pro pojišťovny a šly by jednou společnou cestou,“ doplnila radní Stárková.