Piráti v Plzni volají po technickém auditu významných městských objektů

Tisková konference Pirátů před jednáním plzeňského městského zastupitelstva. Foto: Richard Beneš

Technický audit významných městských objektů požadují plzeňští Piráti a zároveň odmítají, že by město mělo prodat uzavřený Kulturní dům Peklo. Uvedli to na tiskové konferenci před jednáním městského zastupitelstva. Piráti nesouhlasí s tím, aby město bezodkladně reagovalo na nevyhovující technický stav Roosveltova mostu a KD Peklo neplánovanými investicemi v řádu desítek až stovek miliónů.

„Jak vyplývá z podkladů pro zasedání ZMP, je stav Rooseveltova mostu na pátém stupni ze sedmi, tedy „špatný stav.“ V rozpočtu města se nově objevila částka 29,5 milionu na jeho bezodkladnou opravu, která bude hrazena z provozních nákladů správy veřejného statku. Zamrazilo mě z toho, že denně jezdím po mostě, který je ve špatném technickém stavu. Zajímá mě, od kdy to město ví, a jestli zjišťuje, zda podobné nebezpečí nehrozí i jinde,“ říká zastupitel Daniel Kůs z Pirátské strany.

Dále Piráti poukázali na to, že v informativní zprávě pro zastupitele je rovněž zmíněn odhad nákladů na komplexní opravu KD Peklo ve výši půl miliardy korun. „Nemůžeme jen reagovat na Jobovy zvěsti a překopávat kvůli tomu rozpočet. U zásadních staveb, a to nejen u mostů, bychom co nejdříve měli důkladně prověřit jejich stav a s předstihem se připravit na možné budoucí náklady,“ uvedl předseda zastupitelského klubu Pirátů Pavel Bosák.

KD Peklo byl v loňském roce uzavřen poté, co se během zahajované rekonstrukce zjistilo rozsáhlé napadení dřevomorkou. Zastupitelé budou zvažovat, zda objekt nákladně opravit nebo prodat. Předkládanou možností je i provoz objektu koncesionářem při zachování vlastnictví města.