Pilsner fest klepe na dveře, rozšíří se na náměstí a začne už v pátek večer

Tradiční výroby plzeňského ležáku Pilsner Urquell se výrazně přiblížil. Už tuto sobotu se bude konat tradiční Pilsner Fest, letos poprvé se navíc kromě pivovaru rozšíří až na náměstí. Nově také bude součástí páteční předprogram.

jpgPilsner Fest začne letos už v pátek: předvečer festivalu nabídne posezení u dobrého jídla a piva
Letošní Pilsner Fest, který připomene už 173 let od uvaření první várky světoznámého plzeňského piva Pilsner Urquell, bude mít v tomto roce novou podobu. Oslavy zrození věhlasného ležáku totiž nově potrvají 1,5 dne. Klasickému sobotnímu programu bude předcházet speciální páteční podvečer plný dobrého jídla a unikátního nefiltrovaného piva Pilsner Urquell. Plzeňský pivovar otevře své brány už v pátek 2. října 2015, a to v 16:30. Na všechny návštěvníky bude na jeho nádvoří čekat kromě výtečného plzeňského piva v nefiltrované podobě také kvalitní jídlo z čerstvých surovin nebo hudba převážně lokálních kapel. Na úvod zahrají Mediterian (world music), ve druhé části večera pak vystoupí dívčí vokální uskupení Suit Up a punk-rock’n‘rollová kapela Sqost. Představí se i některá tradiční pivovarská řemesla. Sobotní program začne v 11.00. Vstup je oba dva dny zdarma.

Slavit se bude i na náměstí Republiky a dalších místech
Pro všechny příchozí je na Pilsner Festu připraven nevšední program, jenž se odehraje v areálu Plzeňského Prazdroje, ale nově také na plzeňském náměstí Republiky. Dvě hlavní centra Pilsner Festu – pivovar a náměstí, pak propojí ještě speciální koridor s dobrým jídlem i pivem, žongléry a dalšími tradičními artisty či autentickou hudbou v podobě průvodové dechovky a flašinetářů. Doprovodný program čeká návštěvníky také poblíž podchodů a lávek cestou z pivovaru na náměstí.

8Z důvodu bezpečnosti se chystají uzavírky některých komunikací
Aby byla zajištěna maximální bezpečnost všech návštěvníků, dojde k zúžení silnice I. třídy U Prazdroje směrem od Prahy do centra, kde bude pravý pruh vyblokován pro potřeby návštěvníků. Tato uzavírka bude trvat od pátku 2. října (22:00) do neděle 4. října (04:00). Po celou sobotu bude také platit zákaz průjezdu a parkování na náměstí Republiky a bude zakázán vjezd na náměstí Republiky ulicí Františkánská.

Přípitek se symbolicky uskuteční v 18:42
18:42, to je čas, kdy si 3. října všichni milovníci plzeňského ležáku společně připijí na jeho počest a slávu. Čas odkazuje k velmi významnému roku 1842, kdy spatřila světlo světa vůbec první várka slavného originálu a začala šířit věhlas plzeňského piva doma i ve světě. Slavnostní přípitek se uskuteční současně na obou scénách Pilsner Festu, v areálu Plzeňského Prazdroje i na náměstí Republiky. Pronesou ho hlavní představitelé pivovaru, stejně jako zástupci města Plzně, které se stalo partnerem narozeninové oslavy a je pro letošní rok vyhlášeno Evropským hlavním městem kultury. Plechovky určené k hromadnému přípitku se začnou v areálu pivovaru a na náměstí rozdávat v 18:00.

Přijďte si prohlédnout autentická místa plzeňského pivovaru – i v noci
Stejně jako každý rok, i letos si mohou návštěvníci Pilsner Festu ozvláštnit festivalový den netradiční prohlídkou pivovaru Plzeňský Prazdroj nebo Pivovarského muzea v Plzni za snížené ceny. Na závěr Dnů českého piva jsou pro ně v rámci Noci otevřených pivovarů připraveny také speciální komentované večerní prohlídky. Zaměří se na historii zlatého ležáku a příchozí netradičně zavedou například do pivovarské bednárny, která je v průběhu roku návštěvníkům nepřístupná a kde uvidí mistry bednářského řemesla při práci. V rámci prohlídky zavítají také do historických sklepů, kde dodnes kvasí a zraje část piva Pilsner Urquell. Čeká je tam ochutnávka nefiltrovaného ležáku čepovaného přímo z dubových sudů a setkání s jedním ze zakladatelů pivovaru, Václavem Mirwaldem. Díky velkému zájmu budou prohlídky pivovaru probíhat každých 15 minut za sníženou cenu 70 Kč. První začne v 10.00 a poslední skupina vyrazí na trasu ve 21.00. Pivovarské muzeum bude otevřeno v čase od 10.00 do 19.00, za sníženou cenu 50 Kč.