Pilsner Fest pomalu klepe na dveře, dorazí Chinaski, Tata Bojs a další

Foto: Public Eye

Příští sobotu 1. října bude areál Plzeňského Prazdroje patřit oslavám piva. Na tradičním Pilsner Festu se můžete těšit na výbornou hudbu, vychlazené pivo Pilsner Urquell, spoustu dobrého jídla a bohatý doprovodný program. Nabitý bude i hudební program, který přinese hvězdy jako Chinaski, Mekiho Žbirku, Čechomor a řadu dalších.

plzen_cz_Plzensky Prazdroj, pivovarNávštěvníci se na Pilsner Festu mohou těšit na jedinečný pivní zážitek, který jim přiblíží atmosféru prazdrojských sklepů a pivovaru před 174 lety. Celodenní program však podpoří svým vystoupením také několik hudebních interpretů a kapel. Na to, jaká hudba zpestří náladu na oslavě narozenin plzeňského ležáku, dohlíží už tradičně dramaturg Pavel Anděl. „Pilsner Fest je velmi speciální událostí, protože se nejedná o klasický hudební festival. Je to oslava výročí piva, které změnilo svět, a tak je třeba ty osobnosti a nástroje, které jeho narozeniny zpestří, vybírat velmi pečlivě,“ říká dramaturg. „Pro letošní zahájení Festu jsem zvolil tradiční českou kapelu Čechomor. Tu pak vystřídají třeba Chinaski, ležáku věrní Tata Bojs, anděly oceňovaná Bára Poláková nebo slovenský zpěvák Meky Žbirka. Kromě dvou hlavních pódií pak ožijí narozeninovou hudbou i některé pivní stany,“ dodává. Kompletní program najdete zde.

Protože se jedná o narozeninovou oslavu piva Pilsner Urquell, bude právě nefiltrovaný ležák hlavní hvězdou výčepů a poteče z více než 150 kohoutů. Pro ten nejlepší pivní zážitek jej všem návštěvníkům Pilsner Festu poctivě načepují vítězové soutěže o nejlepšího českého výčepního – Pilsner Urquell Master Bartender. Zájemce, kteří za nimi zavítají do Školy čepování, také naučí, jak načepovat dokonalou hladinku, šnyt nebo mlíko. Školu čepování najdou všichni v čase od 15:30 do 16:30 ve Spilka stanu, od 18:00 do 19:30 v Lokále a od 16:00 dokonce na jednom z hlavních pódií Za Branou.

pivoPlzeňský originál bude navíc doplněný o tu nejkvalitnější gastronomii. Pečlivě připravená degustační menu, která se nejlépe hodí k plzeňskému pivu, nabídnou totiž v areálu pivovaru plzeňské podniky Na Spilce, Švejk restaurant nebo Lokál Pod Divadlem, a to ve svých velkokapacitních stanech doplněných výčepy i hudbou. Návštěvníky však čeká také spousta dalších stánků s občerstvením, které byly vybrány pod taktovkou kulinářského Fresh Festivalu. Pilsner Fest je totiž pivní oslavou, která se má kvalitně načepovaným pivem v kombinaci s vyšší gastronomií odlišit od ostatních běžných festivalů a jejich nabídky piva a pokrmů.

„K nejlepšímu českému pivu patří jednoznačně i jídlo, které splňuje ty nejvyšší požadavky na kvalitu a čerstvost. A v neposlední řadě se k říznému ležáku hodí chuťově. Proto jsme se, po loňské úspěšné premiéře, rozhodli i letos zaručit návštěvníkům Pilsner Festu ten nejlepší smyslový zážitek,“ říká Martin Nauš, jeden z organizátorů Fresh Festivalu, oblíbené kulinářské akce přinášející možnost okusit skvělou gastronomii. „Doufám, že hosty narozeninové oslavy plzeňského piva náš letošní výběr restaurací a pokrmů potěší, dbali jsme totiž na jeho rozmanitost. Na Pilsner Festu tak najdou tu nejlepší českou tradiční kuchyni, ale také něco z kuchyně americké, francouzské či italské, něco z Mexika, Vietnamu či Středomoří. Na bulváru před pivovarem se objeví i několik v současné době tolik populárních food trucků,“ dodává Nauš.

Jako každý rok si návštěvníci Pilsner Festu mohou ozvláštnit festivalový den Pilsner Festovou prohlídkou pivovaru Plzeňský Prazdroj. Její součástí bude návštěva pivovarské bednárny, která je ukrytá v areálu pivovaru a není běžně veřejnosti přístupná, prohlídka historických sklepů a samozřejmě ochutnávka nefiltrovaného ležáku čepovaného přímo z dubových sudů. Prohlídku návštěvníci zakončí v takzvaném „podsvětí“, které bude veřejnosti otevřeno poprvé. Přezdívá se tak zázemí historické varny, která dá nahlédnout pod varné pánve a kádě, ve kterých se do roku 2004 vařilo pivo Pilsner Urquell. Prohlídky za vstupné 100 Kč budou vzhledem ke zvýšenému zájmu probíhat v 15minutových intervalech. Vstupenky je možné zakoupit předem na www.prazdrojvisit.cz.

18:42, to je čas, kdy si 1. října všichni milovníci plzeňského ležáku společně připijí na jeho počest a slávu. Čas odkazuje k velmi významnému roku 1842, kdy spatřila světlo světa vůbec první várka slavného originálu a začala šířit věhlas plzeňského piva doma i ve světě. Slavnostní přípitek s překvapením se uskuteční současně na obou pódiích Pilsner Festu a pronesou ho hlavní představitelé pivovaru a města Plzeň. Těsně před přípitkem se navíc narazí přímo na jedné ze scén 174 litrový dřevěný sud piva, jako odkaz k 174. narozeninám. Mimoto se začnou v areálu pivovaru od 18:00 rozdávat i plechovky určené k hromadnému přípitku.

Na oslavě první várky jistě příchozí zaujmou i tradiční řemesla, která jsou bezprostředně spojená s plzeňským pivem. Svůj um předvedou v bednárně i ve speciálním stánku na nádvoří pivovaru bednáři, kteří se stále ještě postaru starají o dubové pivovarské sudy a kádě v plzeňských sklepích. Přiblíží postupy při výrobě sudů a naučí zájemce vypalovat tradičním způsobem logo Pilsner Urquell do dřevěného základu.

V průběhu narozeninového dne se všem příchozím představí na jevišti i jeden z nejlepších českých výčepních, plzeňský sládek nebo místní formanka, která i dnes s koňským povozem rozváží sudy s pivem z pivovaru do plzeňských hospod. Všichni zástupci pivovarských řemesel dají nahlédnout hlouběji do svých profesí a návštěvníky Pilsner Festu vyzvou k soutěžím, kde bude jednou z hlavních cen například soukromá VIP prohlídka pivovaru přímo se starším obchodním sládkem Václavem Berkou.

Praktické informace
Naskočte do Pilsner Fest speciálu
Na místo vzniku tradičního piva odveze zájemce z Prahy speciální vlak, který bude pro všechny jeho gratulanty zdarma. Pilsner Fest speciál vyrazí na cestu v 10:25 hodin z pražského Hlavního nádraží a zpátky z Plzně do Prahy odjede ve 23:30.

Dopravní uzavírky
Pro návštěvníky Pilsner festu bude opět vytvořen Pilsner Fest Bulvár – ulice U Prazdroje tak bude uzavřena, a to od půlnoci z pátku 30. 9. na sobotu 1. 10. do neděle 2. 10. 5.00 ráno. Objízdné trasy budou značeny a ta nejbližší povede Šumavskou ulici.

Dodatečná bezpečnostní opatření
Prostor Pilsner Festu bude kvůli bezpečnosti návštěvníků monitorován. Pro příchod na akci budou vytvořeny koridory se zvýšeným dohledem, návštěvníky žádáme o respektování zákazu vznášení zbraní a dalších obecnou bezpečnost ohrožujících věcí.

Parkování
Organizátoři doporučují všem účastníkům využít primárně služeb MHD. Nejbližšími zpoplatněnými parkovacími místy od areálu plzeňského pivovaru jsou pak Parkovací dům Rychtářka, parkoviště u Hornbachu nebo pod mostem Milénia.

Promile INFO a zóna K-lee-deck
Zejména pro klid řidičů, ale obecně pro všechny festivalové zájemce o bezpečný návrat domů z Festu bude opět k dispozici odpočinková zóna K-lee-deck. Návštěvníci ji najdou u horního podia poblíž vstupu do areálu. V rámci projektu Promile INFO si v ní mohou zdarma dýchnout do profesionálního alkoholtesteru a dozvědět se, za jak dlouho pro ně bude bezpečné usednout za volant vozidla. Zároveň si mohou vyzkoušet tzv. opilé brýle, probrat s odborníky zásady bezpečné konzumace alkoholu nebo si jen tak oddychnout v zázemí modrého stanu.

Náramek jako identifikace plnoletosti
Především zletilým návštěvníkům, kteří působí na své okolí příliš mladistvým dojmem, je určen praktický a stylový „age check“ pásek. Jeho viditelné připnutí na ruku zabrání případným nedorozuměním při objednávání piva u výčepů. Návštěvníci jej můžou získat v informačních centrech, která budou mít podobu dřevěného sudu – jedno najdou u historické pivovarské brány a druhé v horním areálu pivovaru.