Pilsen Steel se potápí, o práci ve firmě se bojí 650 zaměstnanců

Pilsen Steel - ilustrační foto

Nejasná situace panuje i nadále v plzeňské společnosti Pilsen Steel, která má zůstat až do konce února v odstávce. Podnik na sebe navíc před týdnem podal návrh na insolvenci. Na jednání se zástupci plzeňského úřadu práce, kde se měl připravit případný krizový scénář, pokud by šla do úpadku tato firma s 650 zaměstnanci, bohužel nedorazili ruští jednatelé firmy. Výsledkem jednání mezi zástupci zaměstnavatele a úřadu práce je pouze dohoda na vzájemné spolupráci a výměně informací.

Po jednání s odboráři ze společnosti už absolvoval ředitel úřadu práce Zdeněk Novotný další jednání i s personalistkami společnosti. Ty se ovšem nijak nevyjádřily k osudu firmy a odkázaly na jednatele. Úřad práce bere situaci vážně a nabídl možnost otevření mobilního poradenského střediska ve firmě, poradenství a rekvalifikace. Už nyní se mohou zaměstnanci firmy zaevidovat jako zájemci o zaměstnání. Poté jim bude úřad zprostředkovávat nabídky volných míst.

Firma zatím nepropouští a vyplácí mzdy, naposledy to byl prosincový plat, který lidem přišel 5. ledna. Do 15. února by měli zaměstnanci dostat i lednový plat. Odbory ani zaměstnanci zatím nemají oficiální informaci od vedení o tom, kam bude firma směřovat a zda ji vůbec čeká nějaká budoucnost. Veškeré provozy ve firmě stojí, od energií už byla odpojena kovárna i obrobna. Podle insolvenčního rejstříku dluží podnik více než stovce věřitelů přes pět miliard korun, z toho 1,5 miliardy korun jsou dluhy po splatnosti. Už v roce 2013 odvrátil Pilsen Steel první konkurs.