Pilsen Steel jde ke dnu, 600 zaměstnanců dostalo jen malou část mzdy

Pilsen Steel - ilustrační foto

Stále víc a víc ke dnu se potápí plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel, patřící ruským majitelům. Ti na svoji firmu podali před dvěma měsíci návrh na insolvenci. Ve fabrice se zastavily výrobní stroje už 1. ledna. Teď dostalo 600 jejích zaměstnanců za únor jen 35 procent z původně 75 procent slíbené náhradní mzdy. Tu měli podle dohody s vedením pobírat až do konce roku, i když nepracují a zůstávají doma. Zaměstnavatel v současné době nejedná s odborovými organizacemi.

Část mzdy dostali zaměstnanci vyplacenou do 15. března. Kdy a zda vůbec dostanou zbytek platu, nikdo v současné době vůbec netuší. Odboráři jsou přesvědčeni o tom, že vedení společnosti porušilo zákoník práce i kolektivní smlouvu, podle které mělo jednat se zaměstnanci s dostatečným předstihem. To se ale podle předsedkyně odborů Ivanky Smolkové nestalo. Podle zákoníku práce může firma lidem vyplatit zbytek mzdy až do konce března. Odbory ji k tomu opět vyzvou.

Zaměstnanci ovšem potřebují živit své rodiny, splácet hypotéky a začínají mít vážné obavy nejen o své peníze. Ve firmě už přestávají vidět svoji budoucnost a začínají si hledat novou práci. Pokud by lidé chtěli odejít kvůli nevyplacené mzdě, tak musí čekat do 16. následujícího měsíce. Pak ale mohou odejít okamžitě a mzdu přihlásí u soudu jako pohledávku.

Podle insolvenčního rejstříku dluží podnik více než stovce věřitelů přes pět miliard korun, z toho 1,5 miliardy korun jsou dluhy po splatnosti. Veškeré provozy ve firmě stojí, od energií byla odpojena kovárna i obrobna. Už v roce 2013 odvrátil Pilsen Steel první konkurs. O firmu teď mají zájem strojírenská skupina Czechoslovak Group miliardáře Jaroslava Strnada a pražská akciová společnost Trojek, která se zabývá obchodováním s ocelovými odpady a barevnými kovy.