Pilsen Steel jde k ledu i s 650 zaměstnanci, odstávka výroby je až do konce roku

Pilsen Steel - ilustrační foto

Až do konce roku prodloužili ruští majitelé odstávku výroby v plzeňských hutích a kovárnách Pilsen Steel. Už před měsícem podali na firmu návrh na insolvenci. Ve fabrice se zastavily výrobní stroje už 1. ledna. Teď se vedení podniku domluvilo s odbory na prodloužení odstávky až do konce prosince. Zároveň podepsalo na žádost odborů prodloužení kolektivní smlouvy rovněž do konce roku. Veškeré provozy ve firmě stojí, od energií byla odpojena kovárna i obrobna.

Podle insolvenčního rejstříku dluží podnik více než stovce věřitelů přes pět miliard korun, z toho 1,5 miliardy korun jsou dluhy po splatnosti. Žádné závazky naopak nemá vůči svým zaměstnancům, kterých je více než 600. Ti dostali lednové mzdy, teď jsou doma a až do konce roku by měli pobírat 75 procent náhrady mzdy.

„Dohodli jsme se na prodloužení odstávky do konce prosince 2019 výměnou za prodloužení kolektivní smlouvy. Situace nás vůbec netěší, ale v té současné situaci jsme neměli moc manévrovacího prostoru,“ informovala předsedkyně podnikových odborů Ivanka Smolková. Už v roce 2013 odvrátil Pilsen Steel první konkurs.