Pietním happeningem si Plzeňané připomněli 137 obětí sovětské okupace

foto: R. Beneš

Bílou fixou psali Plzeňané jména všech 137 obětí sovětské okupace na dlažbu chodníku před galerií Masné krámy. Stalo se tak 21. srpna, při velmi emotivním pietním happeningu u příležitosti 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do naší republiky. Lidé uctili památku obětí napsáním jejich jména a zapálením svíčky. Každý účastník vzpomínkové akce se také z připravených cedulek vedle jména dozvěděl i osud oběti, kde a jakým způsobem přišla o život. Happening se uskutečnil za přítomnosti asi 200 osob v režii fotografa Jaroslava Bárty, nakladatele a bývalého vedoucího katedry fotografie FAMU. Na závěr si všichni spontánně zazpívali nejen českou, ale i slovenskou národní hymnu.

„Navzdory spontánnímu nenásilnému odporu přinesla okupace mnoho nevinných obětí. Bylo zabito nebo na následky zranění zemřelo 137 československých občanů, jejichž jména dodnes nebyla dostatečně připomínána. Dnes si tedy připomínáme všechny ty, kteří se stali oběťmi sovětské zvůle. A proč píšeme ta jména zrovna na chodník? Protože život těchto lidí nejčastěji vyhasl a skončil právě na dlažbě ulic nebo náměstí,“ řekl organizátor happeningu Jaroslav Bárta.

Jedno z prvních jmen napsal na chodník hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD), který první dny okupace zažil jako tříletý chlapec v Plané. „Když přijely ruské tanky, tak jsem byl rád, že vidím vojáky, ale to trvalo do té doby, než jsem viděl plačící mámu. Byly mi tehdy tři roky, ale už jsem věděl, že se děje něco špatného. Já ten rok 1968 charakterizuji jako nadechnutí po letech totality. Následná okupace byla přerušením vývoje, který byl podle mého názoru velmi nadějný. My jsme se opravdu mohli dopracovat k nějakému trošku lidštějšímu režimu a je škoda, že to takto skončilo,“ vzpomínal na 21. srpen i následující události hejtman Josef Bernard. Hodně ho podle jeho slov zarazila vyjádření některých našich vrcholných politiků k výročí okupace. „Někdo raději mlčí, někdo říká nějaké plky, jestli to byli Rusové nebo Ukrajinci. Je nutné říci, že to byla komunistická diktatura jménem Sovětský Svaz,“ řekl Bernard.

Další jména obětí na chodník zvěčnila také poslankyně Ilona Mauritzová (ODS). „Je velmi důležité vědět, že ti, co nás roce 1945 osvobozovali, se stali vlastně v roce 1968 okupanty. Je velmi důležité si připomenout všechny občany, kteří v roce 1968 obětovali svůj život a také ti, kteří svůj život následně obětovali i v dalších letech. Proto jsem zde, abych mohla na dlažbu napsat jména těch, kteří jsou z Plzně a kterých si vážíme,“ řekla Mauritzová.

Jména všech 137 obětí sovětské invaze velmi rychle zaplnila dlažbu chodníku před galerií. Napsali je nejen pamětníci smutného výročí, ale i velmi mladí lidé, kteří o událostech ví zprostředkovaně jen z médií, filmů, literatury a z vyprávění.