Petr Štochl je můj vzor, svěřil se házenkářský gólman Richard Křesťan

Narodil se před devatenácti lety přesně 20. dubna, poslední den znamení Berana. A stejně zarputile jako zvíře, které mu osud přidělil do zvěrokruhu, si házenkářský gólman Richard Křesťan buduje kariéru. Vyrůstal v Plzni a když poprvé zavítal do házenkářské haly, s vytáhlou postavou ho to hned táhlo mezi tyče. Před dvěma lety se Křesťan stal nejlepším brankářem mezinárodního dorosteneckého turnaje Memoriál Miroslava Šafra. A nedávno si připsal i premiérový start v nejvyšší dospělé soutěži v dresu mistrovského Talentu.

„Byly to skvělé pocity. Už předtím jsem byl s týmem na utkání v Brně, ale to jsem se ještě do branky nedostal. O týden později, proti dalšímu brněnskému týmu z Maloměřic, už ano. A jsem šťastný, že jsem si extraligu konečně mohl zachytat,“ hlásil Richard Křesťan.

Jak váš výkon hodnotil trenér Michal Tonar?
Byl docela spokojený, pochválil mě. Pro mě to byl extraligový křest, takže jsem si pak v kabině prošel i tradičním rituálem nováčků. Ale jak konkrétně vypadá, to si raději nechám pro sebe.

Byl jste před extraligovou premiérou hodně nervózní?
Rozhodně ano. Ale nejvíc před zápasem. Do prvního poločasu jsem ještě nenastoupil, když mi pak trenéři řekli, že po přestávce půjdu chytat, už jsem se trošku uklidnil. A na hřišti to pak bylo v pohodě.

Chytal jste poprvé proti nováčkovi soutěže, Plzeň jednoznačně vyhrála. Byla to pro vás výhoda, že to byl zápas bez nervů?
Já jsem hlavně doufal, že proti Maloměřicím šanci dostanu. Nemyslím si, že by to bylo jednodušší v tom, že jsme byli na hřišti jasně lepší. Byl to můj první start v nejvyšší soutěži a to je pro každého těžké. Zvlášť, když  jsem odchovancem klubu a na hřiště jsem šel v domácí hale. Naštěstí se mi pár zákroků povedlo, chytil jsem i jednu sedmičku, což vždycky potěší.

Brankáře má v Talentu na starost Petr Štochl, bývalá reprezentační jednička. Jak se vám ta spolupráce líbí?
Je to skvělé! Pro mě je to obrovská škola. S Petrem jsme my gólmani neustále v kontaktu, věnuje se nám, předává rady, děláme různá cvičení. Nic lepšího jsem si nemohl přát.

Byl vaším vzorem, když chytal?
Dá se to tak říci. Je to Plzeňák, takže jsem ho pečlivě sledoval, stejně jako jeho staršího bratra Honzu, který je v Plzni sportovním manažerem. Oba to byli výjimeční gólmani.

V Plzni jsou na brankářském postu ještě Karel Šmíd a Filip Herajt. Jak mezi sebou vycházíte?
Velmi dobře. Oba jsou naprosto v pohodě, mluvíme spolu, pomáháme si navzájem. Určitě nevnímám nějakou nevraživost. Jsem ročník 2000, už minulou sezonu jsem občas chodil s klukama na tréninky, takže se známe delší dobu.

Jaké jsou vaše další cíle?
Jdu postupně. S týmem jsem absolvoval letní přípravu, zachytal si na přípravném turnaji v Jičíně. Teď jsem nakoukl do extraligy a doufám, že se mi v téhle sezoně ještě povede, abych se dostal do branky.

Chytáte také druhou ligu za plzeňskou Košutku. Je mezi těmi soutěžemi velký rozdíl?
Tak to určitě je. Vlastně ve všem. V extralize se rozhodně najdou hráči, kteří mají tvrdší a přesnější střelu než ve druhé lize.