Pětice Gentlemanů silnic dokázala zachránit z hořícího auta tři mladé lidi

Ivana Buriánková předává ocenění Gentleman silnic. Zleva Jaroslav Krs, Tomáš Kučera, Ludvík Idlbek a Pavel Janovec. Foto: Richard Beneš

Za záchranu tří mladých lidí z automobilu, který začal po nehodě hořet, převzala pětice statečných zachránců titul Gentleman silnic. Čtyři muži a jedna žena společnými silami vyprostili z havarovaného vozidla dvě dívky, jednoho mladého muže a poskytli jim první pomoc ještě před příjezdem záchranářů. Nehoda se stala letos 25. ledna na silnici I/27 poblíž Chlumčan. Auto skončilo mimo silnici a narazilo do stromu. I přes snahu všech záchranářů při nehodě uhořel řidič (21) vozidla, které explodovalo.

Po nehodě začalo auto hořet a plameny se postupně rozšiřovaly do interiéru vozidla. Projíždějící řidiči pohotově zareagovali. Na místě jich několik zastavilo a okamžitě začali pomáhat posádce z havarovaného vozidla ven. Jako skuteční hrdinové se zachovali Tereza Kličková, Tomáš Kučera, Pavel Janovec, Ludvík Idlbek a Jaroslav Krs. „V tomto případě bylo jednání řidičů natolik odvážné, že jen díky nim neměla tato vážná nehoda ještě tragičtější bilanci,“ uvedla ředitelka projektu Gentleman silnic Ivana Buriánková z České pojišťovny.

Foto: Richard Beneš

„Viděl jsem u silnice, jak tam hoří auto, které narazilo do stromu. Zastavil jsem okamžitě. V protisměru už tam stála se svým autem jedna paní a ještě přede mnou už zastavil auto další pán. Podařilo se nám vyprostit slečnu na sedadle spolujezdce, následně jsme dostali ven z auta i další dva pasažéry na zadním sedadle. Byli v šoku, nespolupracovali, nechtěli auto opustit. Když se mně podařilo z auta vyprostit posledního mladíka a dostat ho pět metrů od auta, vozidlo vybouchlo. Bohužel nikdo z nás přes kouř neviděl, že na místě řidiče je ještě čtvrtá osoba. To nám řekl až po skončení zásahu jeden ze zachráněných,“ vzpomíná na dramatickou akci bývalý policista Jaroslav Krs. „Tu záchranu jsem bral jako samozřejmost, neváhal jsem ani okamžik. Samozřejmě lituji toho, že se nám nepodařilo zachránit všechny čtyři osoby,“ doplnil jeden z gentlemanů silnic.

Zatímco čtveřice mužů postupně vyprošťovala z havarovaného vozidla pasažéry, zraněným pak poskytovala první pomoc Tereza Kličková. Pečovala o ně až do příjezdu profesionálních záchranářů. Ta jediná z pětice oceněných si vzhledem k zaneprázdnění osobně nemohla převzít titul Gentleman silnic. Pasažéry ze zadních sedadel pomáhal vyprostit také Pavel Janovec. Ten byl také tím, kdo přivolal k místu nehody záchranáře. „Přijeli na místo asi za šest nebo sedm minut,“ uvedl Janovec.

Tak to jsou oni, čtyři z pěti oceněných Gentlemanů silnic. Foto: Richard Beneš

„Jsem rád, že se na silnicích vyskytují takoví lidé, kteří neváhají nasadit svůj život za záchranu jiného člověka. Bohužel, na druhou stranu se stále častěji stává to, že od nehod ujíždějí jejich viníci a mnozí lidé pomoc odmítnou a raději ani s autem nezastaví. Velmi si proto ceníme těch, kteří zastaví a poskytnou pomoc,“ uvedl Pavel Burděj, vedoucí dopravního inspektorátu Plzeň-venkov. „Je velice důležité, aby k sobě účastníci silničního provozu v dnešní uspěchané době nebyli lhostejní a dokázali si i v takovýchto případech pomoci,“ zdůraznila ještě Ivana Buriánková.

Titul Gentleman silnic uděluje v rámci svého projektu Česká pojišťovna společně s Policií ČR. Celkem už titul obdrželo 167 statečných osob z celé České republiky.