Pestrá paleta kultury a speciálních prohlídek

Hrad Velhartice a speciální noční prohlídky

Památky Plzeňska ve správě Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích letos přišlo 261 tisíc turistů. Ke zvýšení návštěvnosti přispěla pestrá paleta kulturních akcí a speciálních prohlídek. Za celou sezonu zámky a hrady v Plzeňském kraji nabídly téměř 180 rozmanitých večerních a speciálních prohlídek, divadelních představení, koncertů, výstav, šermířských či tanečních vystoupení.

Veliké oblibě se každoročně těší noční a kostýmované prohlídky. Během Benediktinských dnů v Kladrubech připomněli vztah krále Přemysla Otakar I. ke zdejšímu klášteru, Cisterciácké noci v Plasích zase životní osudy barokních opatů. Sedmnáctý ročník nočních prohlídek na Švihově zavedl návštěvníky do dob, kdy hrad vlastnili Rýzmberkové. Ukázky renesančních tanců a bojového umění obohatily během prázdnin běžné prohlídky švihovského hradu. Kastelánské prohlídky zámku Horšovský Týn představily osobnost hraběnky Mitsuko a zavedly návštěvníky do běžně nepřístupných prostor. Divadelní prohlídky hradu Velhartice Buškova číše zpříjemnila ochutnávka vín. Kláštery Kladruby a Plasy připravily v rámci cyklu Monastýrování čtyři speciální prohlídky zaměřené na život v řádu, klášterní architekturu a vodní systém.

Na plzeňských památkách nezapomínají ani na dětské návštěvníky. Akce na oslavu Dne dětí Rabijáda přilákala na hrad Rabí 1200 lidí. Hrané i loutkové pohádky přinesly divadelní festivaly Pohádkové Velhartice a Rabský floutek.  První ročník multižánrového hudebního festivalu ANIMA MUSIC v Nebílovech se svou dramaturgií zařadil mezi unikátní kulturní projekty plzeňského kraje. V prostorách barokního zámku zazněly šansony v podání Chantal Poullain, tango nuevo i flamenco. Čtyři letní koncerty splnily to, co slibovaly – vášně, emoce a krásné ženy.

koncert na zámku Nebílovy, ilustrační foto

Nejúspěšnější akcí vůbec byl Barokní den pro celou rodinu na zámku v Manětíně, který se konal v rámci Letního barokního festivalu 2017. Volné prohlídky slavnostně vyzdobeným zámkem, koncert barokní hudby, ukázky barokní jízdy na koních a sokolnictví či ochutnávky barokní kuchyně přilákaly během srpnového odpoledne téměř dva tisíce návštěvníků.

Ke zhlédnutí byly i zajímavé výstavy. Výstavou květinových aranží v kladrubském klášteře oslavili 340. výročí narození geniálního architekta Santiniho. Historii svobodného zednářství na Plzeňsku se věnovali na Kozlu. Výstava starých pohlednic na Švihově zachytila proměny hradu a města a život ve středověku si vyzkoušeli návštěvníci interaktivní výstavy Ve službách krále na Velharticích.