Peníze pomohou zejména začínajícím včelařům

ilustrační

Radní Plzeňského kraje schválili vyhlášení dotačního programu Podpora včelařství pro letošní rok v celkové výši 2,5 milionu korun. Jedná se o dotace na podporu začínajících a stávajících včelařů a realizaci ozdravných a preventivních opatření proti závažným onemocněním včelstev.

„Podpora bude poskytována jako neinvestiční finanční podpora, jejímž účelem je stabilizace a zvýšení počtu včelstev, stejně tak  zkvalitnění jejich chovu, společně se zlepšením opylovací služby včelstev. Konkrétně jde o částku 12 tisíc korun na jeden nástavkový úl v případě začínajícího včelaře, ti zkušenější obdrží po deseti tisících korun.,“ zdůraznila krajská radní Radka Trylčová.

Plzeňský kraj poskytuje tento druh dotace už od roku 2008, celková částka se tak vyšplhala na 18 milionů korun.  Počty včelařů se naštěstí v kraji daří zvyšovat, a to i díky této pomoci.  Obdobně podporuje včelaře i město Plzeň, které poskytne celkem 94 tisíc korun Pracovní společnosti nástavkových včelařů CZ,   která sdružuje více než 700 členů a zájemců o tento obor. Příspěvek obdrží na uspořádání II. ročníku mezinárodní včelařské konference určené odborné i laické veřejnosti.