Pečujete o těžce nemocného příbuzného? Stát vám na to výrazně přidá peníze!

Péče o postiženou osobu. Ilustrační foto

Navýšení příspěvků na péči ve III. a IV. stupni závislosti schválil Senát a pod novelou zákona o sociálních službách tak už chybí jen podpis prezidenta. V nejvyšším stupni úplné závislosti se příspěvek zvýší ze stávajících 13 200 na 19 200 Kč. Příspěvek ve III. stupni, označovaným jako těžká závislost, se zvyšuje z 9 900 na 13 900 Kč u dětí a z 8 800 na 12 800 u dospělých.

„Populace stárne a personální i lůžkové kapacity pobytových sociálních služeb již pomalu nestačí pokrýt poptávku. Navýšením příspěvku podpoříme právě ty neformální pečovatele, kteří 24 hodin denně a sedm dní v týdnu pečují doma o nejsložitější a nejtěžší případy ve III. a IV. stupni závislosti. S ohledem na demografická data jsme přesvědčeni, že posilování neformální péče představuje správný trend,“ sdělila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

O často existenčních problémech lidí, kteří se rozhodli vzít na sebe břímě péče o osobu blízkou, se ví už nějakou dobu. Návrh na zvýšení těchto příspěvků proto připravila už minulá vláda. „Zákon pomůže 85 tisícům lidí, kteří žijí na hranici chudoby. Tento návrh jim z ní usnadní cestu ven. Ráda bych také poděkovala senátorům, že se dnes přidali na stranu zdravotně postižených. Ti tento klíčový pozměňovací návrh ČSSD od začátku podporovali,“ dodala ministryně Maláčová.

V roce 2030 bude zhruba čtvrtina obyvatelstva starší 65 let. V roce 2050 to bude už třetina obyvatelstva a každý desátý pak bude starší než 85 let. Je tedy nepochybné, že počet klientů sociálních služeb bude stále narůstat a tuto potřebu nemohou pokrývat jen pobytové sociální služby.