Páter Emil Soukup oslavil 80. narozeniny, nově působí opět v Domažlicích

Páter Emil Soukup s biskupem Tomášem Holubem. Foto: Soňa Pikrtová

V plné síle oslavil 80. narozeniny páter Emil Soukup, který zcela jednoznačně patří mezi nejvýraznější osobnosti Diecéze plzeňské. Jako farář působil posledních 18 let v Plzni v katedrále sv. Bartoloměje. Začínal ovšem v šedesátých letech minulého století v Domažlicích a potom i na dalších farnostech. Teď se páter Soukup opět vrátil jako pomocný farář do Domažlic pro okolní farnosti.

Na kněze jsem byl Emil Soukup vysvěcen 24. června 1962 a hned potom nastoupil do duchovní správy v Domažlicích. „Byl jsem hodně vytížen. Na náboženství se přihlásilo opravdu hodně dětí, takže první léta jsem učil 12 hodin, později až 16 hodin týdně,“ vzpomínal páter Soukup. Jeho prvním samostatným místo byla v roce 1969 Lomnice nad Lužnicí, kde působil pět let. Potom byl přeložen do Českého Krumlova.

„V roce 1993 byla založena Diecéze plzeňská a můj kaplan byl požádán, aby dělal ceremoniáře při uvedení biskupa Radkovského. Poprosil mě, zda bych nejel do Plzně s ním. Tam jsem se setkal s biskupem Františkem Radkovským. První otázka, kterou mi položil, byla, jestli nechci do plzeňské diecéze, když jsem tady odtud, když sem patřím. Biskup Radkovský mě potom poslal do Domažlic, kde jsem strávil dalších osm let. Pak mě poprosil, jestli bych nepřevzal katedrální farnost v Plzni,“ řekl Emil Soukup.

Rozhodně nečekal, že ve své rodné Plzni zůstane dalších příštích 18 let. Své působení tam ukončil 30. června letošního roku a jeho nástupcem se stal kněz Pavel Petrašovský. „Velmi mile mě překvapilo, když si mě zavolal biskup Tomáš Holub a dal mi mezi jiným i nabídku, abych se vrátil do Domažlic jako výpomocný duchovní. Rád jsem tuto nabídku přijal, protože Domažlice a vůbec Chodsko je mou srdcovou záležitostí,“ dodal páter Soukup.

Čerstvý osmdesátník se dočkal i významné pocty v podobě děkovné mše svaté, která se uskutečnila v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Plzni ve Františkánské ulici. Tam také oficiálně předal farnost Plzeň u katedrály páteru Pavlu Petrašovskému.