Papírnictví v Plzni žádné návaly lidí nehlásí. Čekali jsme jich více, přiznávali majitelé

Foto: M. Osvaldová

Papírnictví v Plzni, která se dnes znovu otevřela, nezažívala ráno takový nával kupujících, jaký čekala, a nešlo ani o velké nákupy. Majitelé, kteří prodávali v době uzavření přes e-shop jen minimum zboží, čekají více zákazníků odpoledne, až budou rodiče chodit z práce. V prvních dvou hodinách přicházeli hlavně senioři a matky s dětmi. Všichni majitelé i prodavači kvitovali, že mohou prodávat. Vláda povolila otevření těchto obchodů i přesto, že země zůstává podle protikoronavirových opatření v nejvyšším stupni rizika.

Foto: M. Osvaldová

Před 08:00 před žádnou prodejnou lidé nečekali. Do oblíbeného Papírnictví Prešovská v centru přišlo od 08:00 do 10:00 přes 60 lidí. „Polovina chtěla školní věci a polovina kreativní potřeby, aby děti zabavili – omalovánky, modelínu, prstové barvy, škrabací obrázky a věci do školy – hlavně psací potřeby a sešity, ale i pravítka, kružítka a ořezávátka,“ uvedl spolumajitel Pavel Hlad. Podle spolumajitelky Michaely Hladové potřebovali studenti ke zkouškám na umělecké školy velké čtvrtky (i formátu B1) a kvalitní barvy.

Dále lidé nakupovali věci do kanceláří. „Ale velké nákupy to nejsou, tak stovkové. S Vánoci se to nedá srovnat,“ řekl Hlad.

Obchod neobjednával nové zásoby, protože se o otevření dozvěděl až v pondělí večer po jednání vlády. Manželé se hned rozjeli obchod připravit. „Hned po osmé tu bylo šest lidí, které sem maximálně můžeme pustit,“ uvedl Hlad. Zákazníci byli takový mix – staří i mladí. Starší lidé kupovali přání, propisovací tužky a náplně.

„Potřebuji gumovací roller (školní pero), náplně do něj, světlé tuhy a sešity,“ uvedl školák z páté třídy, který nakupoval pro mladší sestru. „Mám zásobu křížovek nadosmrti, ale tuhy do propisek jsem v zásobě neměl, ale teď jsem si ji pořídil,“ řekl senior.

Podle Hladové e-shop v době uzavření moc nefungoval. Obchod z něj inkasoval pár procent příjmů ve srovnání s běžným prodejem. „Lidé potřebují přijít, osahat si to a vyzkoušet. A když jsou tu, tak většinou vezmou něco dalšího. Jsme moc rádi, že se otevřelo. Byli jsme nažhavení,“ uvedla. V obchodě vyloženě nic nechybí, ale dnes majitelé objednali další zboží.

Do nedalekého Papírnictví U Branky v Kopeckého sadech přišlo za dvě první hodiny asi 35 lidí. „Hodně důchodci, kteří chtěli tuhy do propisek na vyplňování křížovek,“ řekla prodavačka.

čtk