Památky potřebují peníze na další obnovu

Zámek Červené Poříčí, foto: David Růžička

Velmi úspěšnou letošní návštěvnickou sezónu zaznamenali památkáři   na dvanácti historických objektech v Plzeňském kraji, kam  zavítalo 261 118 lidí. Zvýšení počtu návštěvníků se samozřejmě odrazilo i na tržbách, které činily 17, 7 milionů korun. Výnosy ze vstupného a kulturních akcí se pochopitelně vracejí do stavební obnovy jednotlivých památek a restaurování mobiliáře.

Nové schody v zámku Červené Poříčí

V letošním roce byla dokončena například restaurátorská obnova schodiště a lodžie zadního zámku Nebílovy, která stála téměř 1, 8 milionu korun. Nové schody vedou také do zámku Červené Poříčí. Jízdárna zámku Kozel zase dostala novou střechu, krov, stropy a požární zabezpečení za 1, 9 mil. Kč. Oprava a statické zajištění věže Hláska v zámeckém parku v Horšovském Týně si vyžádaly částku 900 tisíc korun. Zahájení obnovy se letos dočkala také oranžérie zámku Manětín, který opravou prostor v přízemí hlavní budovy získal další výstavní sály.

„V tuto chvíli bohužel nevíme, jaká bude situace – kolik finančních prostředků ještě dočerpáme v letošním roce a kolik nám jich bude přiděleno v tom příštím. Rozpočet budeme sestavovat až ke konci listopadu. Pro letošek jsme na investice a stavební obnovu získali od zřizovatele 34 mil. Kč a 100 milionů korun činila dotace (pro všechny památky v námi spravovaných krajích – jihočeském, plzeňském i kraji Vysočina),“ sdělil Petr Pavelec, ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích, pod kterou spadají také hrady a zámky v Plzeňském kraji.