Pacientům Mulačovy nemocnice v Plzni začala sloužit nová moderní vodoléčba

nová vodoléčba v Mulačově nemocnici

První dubnový den byla po rozsáhlé rekonstrukci otevřena na Rehabilitačním oddělení v Mulačově nemocnici v Plzni nová vodoléčba. Rekonstrukce se dělala poprvé od roku 1958, kdy byla nemocnice dostavěná a zahájila svůj provoz. Pacienti mají v současnosti k dispozici celkem osm masážních van. Léčebnou proceduru si nyní mohou užít i s hudbou nebo barevným osvětlením.

Vodoléčebné procedury se používají ke snížení svalového hypertonu, při neschopnosti relaxace, k příznivému ovlivnění hyperalgických kožních zón, adherujících jizev a podobně. Využívají se pro poúrazové stavy, po operacích pohybového systému, u vertebrogenních potíží nebo při poruchách prokrvení. Kontraindikací vodoléčby jsou např. akutní zánětlivé a horečnaté stavy, dekompenzovaná onemocnění oběhového a dýchacího systému, akutní infarkt myokardu, stavy po flebotrombóze či některá kožní poranění.

„Práce na rekonstrukci vodoléčby trvaly zhruba tři měsíce, začaly letos 7. ledna. Zrekonstruovali jsme všechny inženýrské sítě – vodu, kanalizaci i elektrorozvody a rozloučili se s původním bazénem, který naposledy sloužil pacientům v roce 1998 a byl provozně mimořádně ekonomicky náročný. Naplnili jsme tak jeden ze slibů, který jsme si dali před pěti lety,“ řekl jednatel a ředitel Mulačovy nemocnice Ing. Jaroslav Zimmermann.

Přestavba byla poměrně náročná, protože bylo třeba změnit dispozice prostoru, předělat veškeré rozvody, podlahy, obklady a řadu dalších věcí. Při stavebních úpravách dělníci objevili starou výtahovou šachtu pro zásobování stravovacího provozu nemocnice nebo obrovskou dutou díru pod podlahou. „Byla zavezená sutí, která vznikla při rekonstrukčních pracích, a nad ní je silná vrstva betonu,“ uvedla architektka Alena Vochová z projekční kanceláře VPÚ DECO Plzeň a.s., která navrhla projektové řešení. Dodala, že se v nemocnici od nástupu nového vedení ze skupiny PRIVAMED udělalo ve prospěch pacientů a zaměstnanců Mulačovy nemocnice obrovské množství práce.

Rekonstrukce vodoléčby v Mulačově nemocnici stála zhruba 3,5 milionu korun. Nové vodoléčebné vany byly pořízeny za asi 1 milion korun, stavební opravy a rekonstrukce včetně výměny páteřních kanalizačních rozvodů přišly celkem na cca 2,5 mil. Kč.

Interiérový design vodoléčby navrhl v přírodních tónech designer Pavel Jindra ze společnosti Engineering service Plzeň, stavební práce pak provedla firma ZSE. „Se stavební úpravou se úspěšně poprali a patří jim za to velký dík. Ten náleží také předsedovi představenstva skupiny PRIVAMED, a.s., MUDr. Miroslavu Machovi, za podporu modernizace Mulačovy nemocnice a zajištění finančních prostředků na opravu, a rovněž paní primářce MUDr. Andree Hejzkové a celému jejímu týmu za odbornou pomoc při přípravě a realizaci prací,“ dodal Jaroslav Zimmermann.

Personál Rehabilitačního oddělení pomáhal stavařům radami a doporučeními tak, aby vodoléčba vyhovovala co nejvíce potřebám našich pacientů i fyzioterapeutům. „Věřím, že naše nová vodoléčba bude fungovat k jejich plné spokojenosti a zdraví “ konstatovala primářka MUDr. Andrea Hejzková.

Pacientům Mulačovy nemocnice v Plzni začala sloužit nová moderní vodoléčba