Otevřené ateliéry nejen v Plzni lákaly o víkendu k prohlídkám i tvoření

foto: V. Čermák

V Plzni a okolí i na dalších místech, jako např. v Klatovech, Přešticích nebo Horní Bříze se o uplynulém víkendu otevřely  dveře ateliérů, galerií, výtvarných škol a dalších míst, kde umění vzniká nebo se vystavuje. Pro návštěvníky  to byla příležitost jak poznat osobně ty, kdo tvoří v jejich okolí, seznámit se s výtvarnými technikami a třeba zkusit i sami tvořit v četných workshopech.

Vystavovalo asi 70 umělců na více než 40 místech. Pro potřebnou orientaci byla nezbytná mapa s vyznačenými ateliéry, která byla k vyzvednutí na infocentrech a v galeriích, případně byla  ke stažení na internetu.

Jak sdělila Mgr. Jana Brabcová, jednatelka společnosti Grafia a hlavní organizátorka této, všude byla patrná atmosféra příjemných setkávání v radostné náladě a až dobrovolnickém nadšení. Připomněla, že za tím vším stojí i velké množství práce, která musela být jednotlivými umělci vykonána, aby se akce takto uskutečnila.

Návštěvníky zaujal workshop herce, malíře i básníka, který se v letošním roce dožívá v plné svěžesti 80 let Tomáše Šolce Jak se kreslí ženský akt nebo pečlivé připravený program v ateliéru Radka Kodery a Zuzany Zbořilové, kde se celé sobotní odpoledne dveře netrhly. Zájem vzbudilo i sochání z porobetonu v DEPU 2015, kterého se jen za první den údajně zúčastnilo na 500 zájemců. Líbily se i další workshopy jako např. vytváření mozaiky nebo kreativní workhsop pro děti i dospělé Tvořilka.cz. Nejstarším vystavujícím byl Josef Surma, řezbář z Újezda, kterému je 88 let.

Novinkou letošního roku byla ARTPARTY, která proběhla za hojné účasti v sobotu od 20:30 v DEPU2015. Bylo to zcela neformální setkání s umělci a zahrálo Plzeňské bluesové trio. Na nádvoří DEPA2015 bylo možné si opéci uzeniny na největším přenosném ohništi v republice.

Akce se konala  za finanční podpory města Plzně a Plzeňského kraje. Záštitu převzal Martin Baxa, náměstek hejtmana Plzeňského kraje a primátora města Plzně.

Více foto najdete zde.