Osvoboditel Domažlic odešel do vojenského nebe

Robert Irvine Gilbert přebírá české občanství města Domažlice

Když v loňském roce přijel americký veterán 2. světové války Robert Irvine Gilbert na oslavy osvobození americkou armádou do Domažlic, bylo mu už neuvěřitelných 100 let, respektive téměř 101. Všichni obdivovali jeho vitalitu a to, jak bravurně zvládl dlouhou cestu přes oceán a celý náročný program. Při této slavnostní příležitosti se dočkal také vděku občanů Domažlic, když mu bylo v roce 2016 uděleno čestné občanství města Domažlice.

Letos už však Robert Irvine Gilbert, americký veterán, který se v roce 1945 aktivně podílel na osvobození chodské metropole, nedorazil. Naproti tomu nyní přišla smutná zpráva. Čestný  občana města Domažlice – pan Robert Gilbert, zemřel 11. srpna 2017 ve věku 102 let .

Robert Irvine Gilbert se narodil 20. června 1915. Jako absolvent Floridské univerzity pro důstojníky v záloze byl povolán do služby v květnu 1942. Z poručíka byl během války povýšen na nadporučíka a ke konci války na kapitána. V roce 1950 byl povolán zpět do služby a nasazen do války v Koreji. Po válce získal doktorát, v roce 1954 začal působit na Mississippské univerzitě pro ženy jako profesor pro sociální vědy, ale stále byl aktivní jako záložní armádní důstojník. Posléze promoval na Armádní válečné akademii pro posádky a velitele, do důchodu odešel jako podplukovník.