Oslavy osvobození v Domažlicích měly říz

Také v Domažlicích si včera připomněli 70. výročí osvobození. Město připravilo bohatý kulturní program. Do metropole Chodska se přijel podívat i velvyslanec USA v České republice Andrew H. Schapiro, jehož předci dokonce z Domažlic pochází. Dlouhou cestu z Ameriky absolvovali i tři veteráni. V loubí na náměstí byla1_Schapiro u domažlického starosty odhalena nová pamětní deska pplk. Matta Konopa. Večer oslavy završil koncert skupiny Taxmeni provázený promítáním snímků přímo na domažlickou věž.

Především v duchu velkého poděkování a úcty k americkým osvoboditelům se nesl celý program Oslav osvobození v Domažlicích. Po pietních aktech byl zahájen oficiální program na náměstí před radnicí.

„Loni jsem byl dojat, když přijeli veteráni v tom obdivuhodném věku, letos jsem dojat dvojnásobně,“ řekl starosta Domažlic Miroslav Mach.

Jeho slova mířila k trojici mužů, kteří Domažlice před 70 lety skutečně osvobozovali a letos si oslavy opět nenechali ujít. Herman Geist, James Duncan a Robert Gilbert, kterému je neuvěřitelných 100 let, berou Domažlice jako svůj druhý domov. Velmi vzácnou návštěvou letošních jubilejních oslav byl velvyslanec USA v České republice Andrew H. Schapiro, jehož předci dokonce z Domažlic pocházejí.

„Je mi velkou ctí že dnes můžu být s vámi v tomto krásném historickém městě. Je třeba si uvědomit, že američtí vojáci sem před 70 lety nepřijeli zabírat nové území nebo přírodní zdroje, ale přijeli bojovat za svobodu a nové hodnoty a principy,“ uvedl Schapiro, který také přijal pozvání domažlického starosty na letošní Chodské slavnosti. „Nevím ještě, jaký mám přesný program, ale pokud to bude možné, rád bych tento kraj, ze kterého pochází i sestřenice mé babičky, rád lépe poznal a ukázal také mé rodině,“ řekl.

Po oficialitách na domažlickém náměstí byla u domu č. p. 58 odhalena pamětní deska pplk. Matta Konopa. Muže s českými kořeny, který při osvobozování Chodska v roce 1945 poznal, odkud pochází a v Domažlicích se stal hrdinou. U slavnostního odhalování nechyběli ani Konopovi vnuci Patrick a Jim Dewane a Konopova dcera Kay. Dotknutí se helmy Matta Konopa vyobrazeného na pamětní desce, jak ho lidé z Domažlic nesou na ramenou, prý nyní přináší štěstí.

V Muzeu Chodska byla v rámci Oslav osvobození otevřena také nová výstava představující snímky, které pořídili přímo američtí vojáci od bitvy v Ardenách po Plzeň. K vidění jsou tam i fotografie pořízené domažlickým Josefem Tauberem. Expozici je možné navštívit do 2. července. Vyvrcholením Oslav osvobození v Domažlicích bylo večerní promítání fotografií přímo na domažlickou věž. Atmosféru dokreslil koncert skupiny Taxmeni. Kompletní fotogalerie je k vidění na www.domazlice.eu