Oslavy 100 let od vzniku republiky vyvrcholí o víkendu

Plzeňská filharmonie.

Plzeň připravuje na poslední říjnový víkend mimořádné oslavy vzniku samostatného Československa. Ve dvou dnech 27. a 28. října nabídne vedle tradičního každoročního programu nové akce, které posílí slavnostní atmosféru, zážitky i zábavu a zároveň připomenou stoletou historii a tradice českého národa.

Hned několik různorodých bodů programu nabídne o posledním říjnovém víkendu svým návštěvníkům plzeňské DEPO2015. Od 26. do 28. října se industriálním areálu nedaleko centra uskuteční v rámci oslav Kde domov můj slavnostní koncert i populární festival jídla. Nedělní program navíc zpestří Dýňování v Tržnici DEPO. Od pátku až do neděle zde bude probíhat také nevšední divadelní festival zaměřený na děti od 10 měsíců do 3 let.

V sobotu pak do areálu kreativní zóny zavítá o něco starší publikum. Město Plzeň pořádá 27. října v DEPO2015 ojedinělý koncert, který byl přesunut z KD Peklo. Během sobotního večera se v Autobusové hale sejde na 50 hudebníků z Blue Star Václava Marka a Plzeňské filharmonie. K jejich společnému koncertnímu vystoupení s názvem „Děkuji, bylo to krásné!“ se přidají hosté Petr Rychlý a Aleš Cibulka. „Spojení Plzeňské filharmonie s Blue Star je netradiční v tom, že propojí swingovou a jazzovou hudbu 30. a 40. let,“ říká ředitelka Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová. Inspirací pro velké koncertní vystoupení byl Václavu Markovi koncert, který se odehrál v pražské Lucerně v roce 1940 a kterým legendární R. A. Dvorský zahájil turné k desetiletému výročí jeho Melody Boys. Vstupenky na koncert jsou v prodeji za 280 Kč prostřednictvím sítě Plzeňská vstupenka, lístky, které byly zakoupeny na původní termín do Pekla, zůstávají v platnosti.

Den vzniku Československa se v depu oslaví hostinou. Na nádvoří před DEPO2015 bude 28. října probíhat DEPO Street Food Market, festival jídla pro několik tisíc lidí. Od 11 do 18 hodin pak festival doplní i tematické trhy v Tržnici DEPO. Druhé větší trhy v nové městské tržnici se zaměří na dýně.

Jeden z největších projektů oslav Kde domov můj, výstava 100PY: Sto let očima pěti generací, je nově prodloužena. Původní termín ukončení 31. října prodloužilo vedení společnosti Plzeň 2015 na 9. prosince. „Na víkend 27. a 28. října jsme přichystali 4 komentované prohlídky, uskuteční se každý den vždy ve 14 a 16 hodin. Vstupné na výstavu i na komentovanou prohlídku bude symbolických 28 korun,“ říká produkční výstav Kristýna Jirátová.

Více o oslavách najdete ve článku zde.