Opozice kritizovala dotaci 700 tisíc korun pro zahajovací akci na náplavce

Kavárna na náplavce už je měsíc v provozu. Foto: Plzen.eu

Velká slovní přestřelka se strhla na pondělním jednání plzeňského městského zastupitelstva ohledně poskytnutí individuální neinvestiční dotace z rozpočtu statutárního města Plzeň na projekt otevření nové Náplavky u Radbuzy. Dotace představuje částku 705 tisíc korun na zajištění třídenního multižánrového kulturního festivalu. Opozičním zastupitelům z Pirátů a z KSČM se zdála suma na akci nepřiměřeně vysoká. Zastupitelstvo nakonec přidělení dotace odsouhlasilo.

„Připadá mi ta částka příliš vysoká na to, co se tady ve městě děje. Je to spíš o vypíchnutí zásluh někoho, aby se ukázal, co se vybudovalo. Zajímal by mě také podrobnější rozklad všech nákladů,“ uvedl šéf pirátského zastupitelského klubu Pavel Bosák. „My, jako komunisté, to podpořit nemůžeme. Je to moc peněz. Dát za třídenní slavnost 700 tisíc je pro nás strašně moc peněz,“ zdůraznil Václav Štekl, který je pro změnu šéfem zastupitelského klubu KSČM. Zároveň chtěl kolik peněz náplavka město stála. Pirát Pavel Šrámek zase připomněl, že objekt kavárny vypadá jako tramvaj a neprošel architektonickou soutěží.

Technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS) uvedl, že náplavka představovala investici za 60 milionů korun, při její stavbě investor dodržel všechny podmínky stanovené Povodím Vltavy a počítá se samozřejmě i s tím, že náplavku může někdy zaplavit velká voda. Tomu také odpovídá její technické provedení a zajištění.

Za celý třídenní program na náplavce zodpovídá produkčně DEPO 2015, jehož šéf Jiří Suchánek zastupitelům vysvětlil, do čeho se investuje dotace 700 tisíc korun. „Chceme přilákat širokou veřejnost na zahajovací tu akci. Není to hřiště jedné skupiny občanů. Je to nový veřejný prostor pro širokou veřejnost. Proto je ten festival multižánrový. Otestují se tam různé formáty, jde o první velký zátěžový test. Jde o to zapojit co nejvíce kulturních hráčů v Plzně, kteří by tam pak mohli pořádat akce mimo rozpočet města. Teď se na otevření podílí 10 kulturních hráčů z Plzně,“ vysvětlil Jiří Suchánek.

Podle slov Suchánka budou náklady na organizaci zahajovacího festivalu kolem 780 tisíc korun, ale 75 tisíc budou činit příjmy z prodeje míst pro stánky. Akce je samozřejmě bez vstupného, protože se koná ve veřejném prostoru. „Polovina částky jde na umělecká vystoupení, polovina na produkci, na technické zajištění, mobilní toalety, ploty a lidský personál. Neděláme to pro zisk. Používáme vlastní věci, například pódium, platíme jen lidi, kteří ho budou stavět,“ dodal Suchánek.

Velký test Náplavky na Radbuze a zároveň její slavnostní otevření se uskuteční o víkendu od 13. do 15. září 2019. Návštěvníky čekají hudební vystoupení, ohnivá show, divadlo, tančírna, buskeři, řemeslný workshop, letní kino a další.