Opozice na Doubravce navrhla odvolání opozičního člena z kontrolního výboru

Jednání zastupitelstva MO Plzeň 4.

AKTUALIZOVÁNO: Tak to tady ještě nebylo! Hodně bouřlivý průběh mělo čtvrteční jednání zastupitelstva plzeňské městské části Doubravka. Na návrh opozice tam byl ve veřejné volbě odvolán drtivou většinou hlasů rovněž opoziční člen kontrolního výboru Jiří Hanousek (Piráti). Pro jeho odvolání hlasovali jak opoziční, tak i koaliční zastupitelé. Důvodem k tomuto razantnímu kroku byla skutečnost, že Hanousek měl svým jednáním dlouhodobě paralyzovat nejen činnost kontrolního výboru, ale i celého zastupitelstva a nedodržoval jednací řád.

Nejdříve rozčílil pirátský zastupitel Hanousek předsedu kontrolního výboru Michala Chalupného (ČSSD) a pak vzaly věci rychlý spád. „Pan Hanousek zase na zastupitelstvu lhal ohledně komise rozvoje, ohledně informací z kontrolního výboru. Když byla zpráva kontrolního výboru, tak jsem já vystoupil s tím, že nedodržuje jednací řád a že bych očekával, že své chování napraví. Měl k tomu ale připomínky,“ popsal začátek bouřlivého jednání opoziční zastupitel Chalupný.

Vzápětí vystoupil další opoziční zastupitel František Hlásek (KSČM), který je rovněž členem kontrolního výboru a navrhl, aby zastupitelstvo jednalo o odvolání Hanouska z uvedeného výboru. Zastupitelé se pak dohodli, že hlasovat budou veřejně. Pro odvolání se kromě trojice pirátských zastupitelů vyslovili všichni ostatní členové zastupitelstva. Zdržel se jen Jiří Lodr (KDU-ČSL).

Ten podnět k odvolání kolegy Hanouska jsem se rozhodl po delším přemýšlení. Nedodržoval a neplnil dlouhodobě ty věci, na kterých jsme se domluvili, nedodržoval to, co jsme schválili, i když to schválil s námi. Vymýšlel si věci, které jsme neprojednali. A včera to už vyvrcholilo. Chápu to, že pan Hanousek je v zastupitelstvu nováčkem a může mít na fungování výboru jiný pohled. Ale měl by ctít to, že když se věci schválí, tak se prostě schválí. Nemůže příště říkat, že to vše špatně nebo obráceně,“ komentoval případ František Hlásek.

V podobném duchu se vyjádřil i starosta Doubravky Tomáš Soukup (ANO). „Je to vygradování nějakého stavu, který pan Hanousek šířil kolem sebe, používal překrucování pravdy, tyto nepravdy pak sděloval občanům. Od našich lidí ve výboru mám informace o tom, že svými požadavky doslova paralyzoval činnost výboru,“ uvedl starosta Soukup.

Za nebývalou záležitost označila odvolání člena kontrolního výboru místostarostka MO Plzeň 4 Lenka Kočová (ODS). „Šlo o návrh, který vzešel od opozice. Byla tam ale široká shoda napříč celým politickým spektrem. Zastupitelstvo v žádném případě neupírá účast Pirátům v kontrolním výboru. O své místo ve výboru samozřejmě nepřijdou. Mohou tento post obsadit nějakým jiným členem, ale pan Hanousek to už opravdu nebude,“ informovala místostarostka Kočová s tím, že proces výměny člena kontrolního výboru už byl zahájen.

Těšíme se na to, že Pirátská strana konečně pošle do kontrolního výboru někoho jiného, kdo tam bude skutečně pracovat a nebude si tam řešit své osobní problémy,“ zdůraznil šéf kontrolního výboru Chalupný. Piráti mají v tomto výboru dvě místa.

„Ve čtvrtek 4.4. jsem byl odvolán zastupitelstvem MO Plzeň 4 Doubravka z pozice člena kontrolního výboru. To akceptuji, ale stále zůstávám zastupitelem. Zvažuji  proto všechny právní kroky k tomu, aby se jasně ukázalo, zda předložené a hlavně následně medializované důvody byly oprávněné. Vyjádření kolegů uvedené v článku nebudu komentovat, za svými kroky si stojím. Informoval jsem vždy pouze o tom, co se skutečně stalo. To, že na činnost výboru a práci zastupitelstva, jako nejvyššího orgánu obvodu, mám jiný názor, nemůže být přeci důvodem k tomu, abych byl z onoho výboru kvůli tomu odvolán.  Co to bude příště?“ uvedl ve svém vyjádření Jiří Hanousek.