Opilý cyklista havaroval a zranil se, může ho to vyjít pěkně draho

Ilustrační foto: Richard Beneš

Cyklista pod vlivem alkoholu havaroval na cyklostezce mezi Ovčím vrchem a Dolní Folmavou na Domažlicku. Při pádu utrpěl třicetiletý muž zranění, se kterým byl převezen do nemocnice k ošetření. Dopravní nehodu teď vyšetřují policisté a zjišťují, zda se muž nedopustil trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

„Na cyklostezce nepřizpůsobil muž rychlost jízdy kola za deště na mokré komunikaci při sjíždění prudkého klesání. Nezvládl řízení a vjel mimo komunikaci, kde havaroval. Při pádu utrpěl zranění, které si vyžádalo ošetření v nemocnici. Policisté cyklistu vyzvali k dechové zkoušce ke zjištění, zda nejel pod vlivem alkoholu. Test prokázal, že má 0,46 promile alkoholu v krvi. Cyklista přiznal požití alkoholu před jízdou,“ popsala nehodu mluvčí policie Dagmar Brožová.

Policisté zdůrazňují, že stejně jako řidič motorového vozidla, tak ani cyklista nesmí požít alkoholický nápoj nebo užít návykovou látku před jízdou, během jízdy nebo v době, kdy mohl být pod jejich vlivem. „Cyklista pod vlivem alkoholu jednoznačně vykonává činnost, při níž by mohl ohrozit život či zdraví lidí nebo poškodit majetek. Tím se dopouští přestupku, nebo trestného činu. Za přestupek mu může být uložena pokuta až do výše 50 tisíc korun. Závažnější jednání opilého cyklisty může být kvalifikováno jako trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky,“ říká policejní mluvčí.

Při ukládání trestu nehrozí cyklistovi trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení jízdního kola, stejně tak nemůže být cyklistovi zadržen řidičský průkaz. Tento doklad opravňuje k řízení motorového vozidla, kterým jízdní kolo samozřejmě není.