Operní soubor z Plzně vystoupí na prestižním festivalu Musica Bayreuth

Markraběcí operní dům v Bayreuthu po rekonstrukci, pohled na jeviště se zrekonstruovanou oponou. © Bayerische Schlösserverwaltung, Foto: Achim Bunz

Prestižního operního festivalu Musica Bayreuth se zúčastní ve dnech 11. a 12. června Operní soubor Divadla Josefa Kajetána Tyla. Přehlídka se vedle Slavností Richarda Wagnera řadí mezi nejvýznamnější evropské kulturní události. Plzeňský operní soubor odehraje Cherubiniho operu Medea ve dvou reprízách na prknech Markraběcího operního domu, který je uznáván jako nejkrásnější dochované barokní divadlo v Evropě, zapsané do seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO. Figuruje také na listině stovky nejvýznamnějších pamětihodností v Německu.

Během roku je Markraběcí operní dům přístupný pouze jako muzeum a za celý rok je zde uvedena pouze jedna inscenace. Divadlo J. K. Tyla při minulém ročníku této věhlasné akce mělo tu čest otevřít divadlo po šestileté rekonstrukci svým nastudováním barokní opery Orfeo, jež se zde odehrála hned ve třech reprízách.

Lívia Obručník Vénosová a Jana Foff Tetourová v opeře Medea. Foto: Pavel Křivánek

Režisér a současný ředitel DJKT Martin Otava byl poprvé osloven ke spolupráci s Bayreuthem v roce 1996, kdy mu tehdejší ředitel festivalu Viktor Lucas nabídl, aby v Markraběcím operním domě inscenoval Dona Giovanniho. „V té době jsem dostal nabídku uvést Dona Giovanniho také v Plzni. Díky tomu vznikla myšlenka na koprodukční spolupráci. Inscenaci Don Giovanni jsem nastudoval s orchestrem a sborem plzeňského divadla a s hosty z řad sólistů Národního divadla. A protože měla tato inscenace úspěch, jeli jsme s ní do Bayreuthu další rok znovu,“ vzpomíná Martin Otava.

Lívia Obručník Vénosová, Foto: Pavel Křivánek

Opera Medea, kterou plzeňská opera uvedla před dvěma lety v české premiéře s režií ředitele DJKT Martina Otavy a s hudebním nastudováním Norberta Baxy, vypráví příběh kouzelnice, která se zamilovala do vůdce Argonautů Iásona a pomohla mu získat zlaté rouno. Když se později chtěl Iáson kvůli kariéře oženit, Medea se mu krutě pomstila a zavraždila obě své a Iásonovy děti. V titulní roli v obou reprízách vystoupí Katarína Jorda Kramišová, jako vůdce Argonautů se představí Paolo Lardizzone, v dalších rolích pak Pavel Klečka, Vanda Šípová, Jana Foff Tetourová, Radka Sehnoutková, Jana Piorecká a další.