Opera pod širým nebem táhne. Na Nabucco dorazí rekordní počet lidí

Loni nadchla opera Turandot. Foto: DJKT

Nabucco. Silný příběh v režii Tomáše Pilaře a hvězdné pěvecké obsazení v čele s oceňovaným maďarským barytonistou Michelem Kalmandym v titulní roli a známou sopranistkou Csillou Boross v roli Abigail. To vše nabídne letošní Noc s operou. Její pátý ročník se v lochotínském amfiteátru uskuteční už v pátek 28. června.

foto: DJKT

Letos se návštěvníci Noci s operou mohou těšit na jednu z divácky nejoblíbenějších oper, slavné Verdiho Nabucco, která zpracovává biblický námět o utiskovaném židovském národu a babylónském králi Nabuchodonosorovi. A celý projekt táhne. Už v této chvíli je prodáno přes 6 tisíc vstupenek a podle ředitele divadla Martina Otavy přijde rekordní počet návštěvníků. „Je to ojedinělá záležitost. Určitě to na začátku bylo riziko, ale nakonec po několika ročnících je z toho událost, o niž je obrovský zájem. Vždy se jedná o velkolepou podívanou,“ uvedl například primátor Plzně Martin Baxa, který stejně jako hejtman kraje Josef Bernard a starostka ÚMO Plzeň 1 Helena Řežábová, převzal nad akcí záštitu.

Nabucco je sice Verdiho teprve třetí operou, ale hned po svém prvním uvedení se stala hitem. I když operní soubor DJKT má již zmiňovanou operu na svém repertoáru od začátku sezóny, připravuje režisér Tomáš Pilař pro projekt Noc s operou zcela novou inscenaci, která naplno využije možnosti přírodního amfiteátru. „Letošní scéně budou dominovat dvě obrovské 13 metrů vysoké věže odkazující symbolicky k babylonské věži a na bezmála dvou stech metrech čtvereční LED obrazovek se budou promítat rozhýbané artefakty z období babylónské říše 600 let před naším letopočtem. Opět zapojíme stovky účinkujících i živá zvířata, kromě koní se na scéně objeví i holubice symbolizující modlitbu za svobodu, mohutné scénické efekty zahrnující světelnou show, videoart, pyrotechniku, nový cirkus včetně žonglování s ohněm, balet, parkur, gymnastiku a tak dále,“ uvedl Pilař.

V titulní roli se objeví charismatický maďarský tenorista Michele Kalmandy, který započal svou mezinárodní kariéru právě nastudováním této role v pouhých 24 letech. „Představení pod širým nebem má více prostoru, proto také obvykle vyžaduje více pohybu, výraznější vyjádření, intenzivnější komunikaci s kolegy na jevišti a v orchestru. Velmi se na to těším,“ vyjadřuje se ke svému účinkování v open air projektu Kalmandy.

Csilla Boross, na kterou se diváci mohou těšit v hlavní ženské, nesmírně obtížné roli Abigail se vyjadřuje k vystupování pod širým nebem takto: „Můj hlas miluje prostory, velké prostory. Dalším aspektem zpěvu pod širým nebem je spojení s diváky. Což je v divadle jednodušší, protože jsou mnohem blíže. Ale mám ráda velké prostory, protože můžu šířit energii větším způsobem. Nemůžu se dočkat zpívání v Plzni.“ V dalších rolích vystoupí sólista opery Národního divadla Roman Vocel, plzeňským divákům známí Paolo Lardizzone, Jana Foff Tetourová, Radka Sehnoutková, Jan Hnyk či Tomáš Kořínek.