Okřídlený fantom zaútočil v lese u Borských polí na dalšího běžce

Na běžce v lese zřejmě útočí káně lesní - ilustrační foto

Na dalšího běžce zaútočil nechvalně proslulý okřídlený fantom ve svém teritoriu lese za psím útulkem v Plzni na Borských polích. I tentokrát skončil běžec po útoku poloochočené káně lesní s poškrábanou hlavou u lékaře, který ránu naštěstí jen vydezinfikoval, aniž by použil šití.

Podle fotografie se jednalo opět o stejného dravce, který operuje na asfaltové spojce v lese za psím útulkem v Plzni na Borských polích. „Je nám to líto, ale neumíme problém vyřešit, dravec si vybírá pouze určitý druh lidí, nejčastěji běžců. Pravděpodobně s výrazným oteplením se opět dostal do toku a hledá si partnera či chrání teritorium. Nedokážeme případ vyřešit. Jedná se o atypické chování člověkem „zmršeného“, tedy uměle odchovaného, špatně vycvičeného, a následně vypuštěného dravce, který se chová tak, jak se chová,“ uvedl šéf plzeňské záchranné stanice živočichů Karel Makoň.

Zvířecí záchranáři předpokládají, že chování je pouze dočasné, napadá jen dospělé lidi a to ještě běžce. „Pro běžce máme jednu radu, pokud se chcete vyhnout setkání s okřídleným fantomem, buď běhejte jinde, nebo s pokrývkou hlavy. Z naší strany nemá případ řešení, opakovaný pokus o odchyt dravce se nám nezdařil a k odlovu nebo k zastřelení není zákonný důvod,“ dodal Makoň.

Zatím se ví o minimálně pěti lidech, které dravec napadl a ti to oznámili. Nelze ale vyloučit, že útoků bylo ještě mnohem více. Ke stejným útokům docházelo v uvedeném lese už loni ve stejnou dobu.

Jeden z napadených pospal útok následovně: „Běžel jsem spíš pomaleji, jako vždy jsem poslouchal hudbu ze sluchátek, když v tom jsem z ničeho nic a nečekaně zezadu ucítil úder do hlavy. Nebyla to rána, jako když vás někdo praští kamenem, ale spíše takové to ostré škrábnutí, něco jako když škrtnete hlavou o větev třeba šípku nebo hlohu. Ukrutně jsem se lekl a přidal jsem. Jenže pták sedl na větev přede mnou, rychle se otočil a přišel další výpad. To jsem už pelášil jako o život a máchal kolem sebe rukama,“ uvedl svědek.