Ohrozí EU Slavnosti svobody v Plzni?

Právě tuto otázku si mimo jiné klade Krajské sdružení Strany svobodných občanů – Plzeňský kraj v souvislosti s blížícími se volbami do Evropského parlamentu.  Dnes to v Plzni prohlásil krajský předseda sdružení Lukáš Týnovský.

„Jde o to, že současný zákon o nakládání s bezpečnostním materiálem by svým uplatňováním mohl mít výrazné následky na budoucí přehlídky historické vojenské techniky, včetně každoročních květnových Slavností svobody v Plzni. Majitelům zákon dokonce hrozí zabavením historické techniky či pokuty až do výše 200 000 korun,“ uvedl Týnovský.

Pro ilustraci – pokud například dodnes mohl majitel historické techniky parkovat své vozidlo pod přístřeškem, podle současného znění zákona je povinen opatřit si zděnou garáž s vraty odpovídající třídy bezpečnosti plus zajistit buď fyzickou, anebo elektronickou nepřetržitou ostrahu. Pokud s ním vyjede na nějakou historickou akci, opět musí zajistit ostrahu vždy, když vozidlo opustí, a řízení vozidla nesmí předat nikomu, kdo patřičné oprávnění o nakládání s BM nemá.  Jednoduše řečeno, historické vozidlo se bere jako zbraň třeba typu mediálně známého Pandur II.

Kandidát Svobodných do evropského parlamentu Ing. Petr Mach, Ph.D.  také uvedl, že chtějí bojovat proti euronesmyslům, mezi něž řadí například zákaz starých levných žárovek, zákaz nazývat naše tradiční výrobky jako je rum apod.

„Podporujeme volný obchod nejenom uvnitř EU, chceme mít vlastní měnu a svobodné cestování chceme rozšířit i na další země,“ dodal Petr Mach.