ODS představila v Plzni své plány na reformu EU, která je v krizi

Šéf ODS Petr Fiala na snímku s kandidátkou do eurovoleb Radkou Trylčovou a primátorem Plzně Martinem Baxou. Foto: Richard Beneš

Plány, které chce ODS prosazovat během příštího volebního období v Evropské unii, prezentoval ve čtvrtek v zaplněných prostorách restaurace plzeňského hotelu Continental stranický předseda Petr Fiala. Na akci vystoupila také radní Plzeňského kraje Radka Trylčová, která kandiduje za ODS z pátého místa celorepublikové kandidátky. ODS slibuje voličům méně byrokratickou a pružnější Evropskou unii. Cílem strany je také bezpečnost na vnější hranici Evropy a otevřené vnitřní hranice, svobodný trh bez zbytečných regulací a velký právní úklid evropské byrokracie.

Předseda ODS Petr Fiala zdůraznil, že Evropská unie se nachází v krizi. „To, že hoří je zřejmé už vzhledem k Brexitu. My v ODS máme plán, jak Evropskou unii z této krize postupně vyvést a Česká republika nesmí stát stranou,“ řekl na úvod Fiala. EU je podle něj v krizi hlavně proto, že se příliš dlouho prosazoval jediný koncept, tedy koncept nekonečné integrace. V zájmu České republiky je být součástí EU, ale je třeba ji zreformovat. Jsme pro posílení bezpečnosti a větší ochranu vnějších hranic a chceme svobodný trh bez zbytečných regulací,“ uvedl Fiala. Ten také striktně odmítl rozšiřování EU o další členské státy. „Není vůbec možné uvažovat o přibírání států jako je Ukrajina a Turecko,“ zdůraznil Fiala.

Kandidátka ODS do Evropského parlamentu Radka Trylčová se zase vymezila proti vytvoření společné evropské armády, což považuje za naprosto utopický projekt. „Spolupráce zemí EU je důležitá, ale mít společnou armádu nemá smysl. Jsme platným členem NATO a díky tomu a díky našim vojákům na mnoha zahraničních misích si naše republika získala velikou prestiž v zahraničí. NATO funguje dobře, je třeba, aby vůči němu Česká republika řádně plnila své finanční závazky,“ uvedla Trylčová.

Debatu sledovali členové ODS i široká veřejnost. Foto: Richard Beneš

Radní kraje pro oblast životního prostředí také zmínila, že z EU získala naše republika 30 miliard korun na zemědělství. „Většina těchto dotací, až 70 procent nesměřuje k drobným a středním zemědělcům, ale končí ve velkých agropodnicích. A to chceme změnit. Chceme podpořit menší zemědělce, kteří se o svoji půdu starají, namístě těch, kteří ji nadměrně zatěžují množstvím chemických hnojiv. A všichni u nás víme, že nejen tento průmysl má pod palcem premiér Andrej Babiš,“ řekla Trylčová. „Pokrytím a produkcí řepky jsme předčili ostatní evropské státy. Dotace, které jdou pak na Agrofert, platí potom všichni občané naší republiky,“ dodal Fiala.

Do voleb jde ODS s heslem Jsme srdcem Evropy a s programem reformy EU. Podle Fialy potřebuje unie velký právní úklid, prořezání evropské legislativy a více pravomocí národním parlamentům, aby mohly třeba zastavit některou legislativu v momentě, kdy se jim příprava nebude líbit, aby nemusely poslouchat jenom to, co udělá, nebo neudělá Evropská komise. Pokud ODS uspěje, bude chtít zmírnit tlak na zavádění eura.

Lídrem ODS pro evropské volby je Jan Zahradil, který je také vedoucím kandidátem silné Aliance evropských konzervativců a reformistů (ACRE). „Máme velmi kompetentní tým lidí, který může v EU něco změnit. Náš lídr Jan Zahradil má v EU velmi dobré jméno a velký vliv,“ řekl Fiala. Za úspěch by považoval, pokud by ODS získala v eurovolbách čtyři mandáty, čímž by zdvojnásobila současný počet.