ODS má sedmičku, ČSSD 13. Plzeňské strany už znají čísla, s kterými jdou do voleb

foto: R. Beneš

Se šťastným číslem 7 jde do volební bity o Zastupitelstvo města Plzně ODS, naopak nejméně oblíbené číslo 13 určil los ČSSD. Na plzeňském magistrátu se v pátek oficiálně losovalo pořadí všech 16 zaregistrovaných politických stran. Vylosovaná čísla budou mít politické strany nejen na volebních lístcích, ale stanou se i součástí jejich volební kampaně. Největší favorit voleb, hnutí ANO, má číslo 9, Piráti mají 2, KDU-ČSL Pravá volba pro Plzeň 3, TOP 09 jde do voleb s číslem 5, OPAT a STAN 10 a KSČM 11. Čísla vylosoval osobně vedoucí odboru správních činností na plzeňském magistrátu Roman Matoušek.

„Budeme losovat jak pořadí, tak tu danou stranu. Nejdříve tedy vylosujeme číslo pořadí, které budeme losovat, následně k němu vylosujeme volební stranu,“ vysvětlil na úvod celý systém losování Roman Matoušek. Jednotlivá čísla v osudí byla ukryta ve žlutých a světle modrých plastových obalech z proslulých „kinder vajíček.“ „Byla to celomagistrátní sbírka, zapojili se do ní mnozí zaměstnanci našeho úřadu, kteří nám pak plastová vajíčka přinášeli,“ prozradil původ obalů Roman Matoušek.

Volby se budou konat ve dnech 5. a 6. října 2018. „Vylosované pořadí nyní magistrát nahlásí Českému statistickému úřadu tak, aby se mohlo začít s tiskem volebních lístků. Pro Plzeň jich bude potřeba kolem 150 tisíc a do schránek občanů by se měly dostat nejpozději tři dny před volbami. Roznos zajistí jednotlivé městské obvody, a to většinou vlastními silami. Na území města Plzně bude otevřeno 184 volebních místností,“ dodala mluvčí magistrátu Eva Barborková.

Vylosované pořadí jednotlivých zaregistrovaných stran:

1. Koruna Česká, monarchistická strana Čech a Moravy

2. Česká pirátská strana

3. KDU-ČSL – Pravá volba pro Plzeň

4. PRO Plzeň

5. TOP 09

6. Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD)

7. Občanská demokratická strana

8. Nová Plzeň s Jiřím Strobachem

9. ANO

10. Patrioti a Starostové s podporou Svobodných

11. Komunistická strana Čech a Moravy

12. Česká Plzeň – Naše šance

13. Česká strana sociálně demokratická

14. Demokratická strana zelených a nezávislí kandidáti – sdružení DSZ a NK

15. Strana Soukromníků České republiky

16. Veřejné zájmy Plzně