Přeštická národní házená slaví 90. výročí. Město hostilo prestižní utkání Čechy-Morava

foto: V. Čermák

Oslavy kulatého výročí se prolínají celým rokem 2018. První částí se stalo mezizemské utkání Čechy – Morava v národní házené tuto neděli. Nejlepší házenkáři a házenkářky přijeli do Přeštic už v sobotu, kdy se uskutečnily  tréninky a přípravná utkání. V neděli se nejdříve utkaly ženy a po nich muži obou územních celků. A přestože má národní házená v Přešticích již devadesátiletou tradici, v takovém rozsahu se tato akce v Přešticích ještě nekonala. Návštěva byla rekordní.

Více foto zde.

V obou mezizemských utkáních Čechy – Morava zvítězili Čechy. Muži zvítězili  17:8, ženy 18:11. Nejlepšími hráči byli vyhlášeni Václav Majer  (Sokol Tymákov), Matěj Šrámek (TJ Sokol Osek nad Bečvou), Jana Šnajdrová (TJ Sokol Víšeň) a Pavla Šmídlová (Sokol Tymákov). Nejlepšími národními házenkáři za rok 2017 byli vyhlášeni Lukáš Zimmermann (Sokol Tymákov) a Pavla Šmídlová (Sokol Tymákov). Bylo vzpomenuto i na zesnulého hráče  Pavla Ausbergera a jeho dres č. 9 byl navždy vyřazen. Ocenění se dostalo mimořádné osobnosti oddílu Stanislavu Zadražilovi, kterému se blíží kulaté životní jubileum. Uznávaný hráč i trenér získal ocenění Vzorný trenér.

Počátky národní, dříve české házené, jsou svázány se jménem Václava Karase, učitele na reálce v Praze-Smíchově, a nazval jej „Vrhaná s přenášením“. Podobnou hru propagoval ředitel Spolku pro pěstování her mládeže profesor Josef Klenka. Prvá sjednocená pravidla vydal profesor Antonín Krištof v roce 1908, dále byla upravená roku 1909. V Přešticích oddíl národní házené vznikl o několik desetiletí později, před devadesáti roky.  Oddíl  postupně procházel různými obdobími, ať již politickými, od prvé republiky, přes protektorát  a dobu socialismu až po současnost. Nebo sportovními, kdy buď činnost byla na vrcholu, což znamenalo množství medailí (třeba zlatá „pětiletka“ prvoligových mužů) nebo přišly roky, které znamenaly útlum a klesal i počet členů. Díky přestavbě se hřiště u bývalé Prefy Přeštice změnilo na všesportovní areál. Také byl obnoven umělý povrch položením nového koberce. Oddíl tak v současnosti disponuje výborným zázemím pro svoji činnost, snad nejmodernějším v celé republice.