Od 1. prosince se vrátí provoz na opravenou Slovanskou třídu

ilustrační foto: Plzen.eu

Rekonstrukce Slovanské třídy a protestní akce místních živnostníků, kterým stavební akce poškodila jejich podnikání, to bylo další velké téma pondělního jednání plzeňského městského zastupitelstva. Dobrou zprávou je, že práce na Slovanské budou kompletně dokončeny nejdéle v sobotu 30. listopadu. Už 16. listopadu, se zcela otevře Slovanská ulice v úseku Částkova – Malostranská ve směru z centra a k obchodům i provozovnám už budou mít zákazníci zcela volný přístup. Nejpozději od 1. prosince by měla začít jezdit tramvaj po Slovanské standardně v celé rekonstruované délce.

„Původní slib zhotovitele, že bude schopen otočit tramvaj aby mohla jezdit směrem na Slovany k 15. září bohužel z jeho strany padl. Vidí příliš velká rizika v tom, že v té horní části Slovanské se musí ještě zasanovat vozovka a už by tam jezdila tramvaj vedle 1,5 metru vysokého výkopu. Oni to nestíhají a nechtějí na sebe vzít to riziko. Přišli s novým termínem a to je 30. září. V té spodní části Slovanské třídy, kde jsou dnes ty největší práce, by měly zmizet všechny ploty, přechody a podobně. Mělo by to tam být hotové, jenom tam nebude projíždět tramvaj. Ty provozovny, které tam jsou, už budou mít úplně standardní přístup. To nám teď zhotovitel slibuje,“ řekl radní pro oblast dopravy Michal Vozobule (TOP 09).

Do 30. listopadu budou probíhat dokončovací práce na tramvajové trati v částečné uzavírce v úseku Sladkovská – Malostranská. Závěrečná rekonstrukce povrchu vozovky v úseku Sladkovského – Malostranská ve směru do centra města se pak uskuteční na jaře 2020 a vyžádá si částečnou uzavírku, která by neměla přesáhnout deset dní. „Chceme mít letos 99 procent té akce za sebou,“ zdůraznil Vozobule. Rekonstrukce Slovanské, hlavního tahu z jihu Plzeňska, přijde na 162 milionů korun. Město zaplatí polovinu za tramvajovou trať, Vodárna Plzeň zaplatí kanály a vodovody a ŘSD opravu vozovky.

V polovině srpna se na vedení města obrátilo více než 110 podnikatelů ze Slovanské třídy, kterým podle jejich slov rekonstrukce zkomplikovala jejich podnikání a požadovali od města kompenzaci škody. Někteří z nich krachují a zavírají své provozovny. „Život na Slovanské umírá, město by mělo udělat maximum pro podporu jejich podnikání. Ptejme se těch živnostníků na jejich návrhy. A pracujme s nimi,“ vyzval vedení města na pondělním jednání zastupitelstva opoziční zastupitel Pavel Bosák (Piráti).

Primátor Martin Baxa (ODS) na podnět Pirátů odpověděl tím, že už v květnu se uskutečnilo s podnikateli první jednání. Další pak před 14 dny. „Tam jsem zodpovídali na všechny jejich otázky. Mají požadavek, aby rekonstrukce skončila co nejdříve. O to se snažíme ze všech sil. Jako jedna z dalších věcí vzešla z tohoto jednání marketinková prezentace podnikatelů v Radničních listech. Musí se to udělat co nejdříve,“ řekl primátor.

„Zatím nemáme zákonné prostředky na to, abychom ty podnikatele podporovali finančně, neznáme jiný způsob než je podpořit marketinkově. Pokud zjistíme, že jim lze udělat nějaké úlevy, tak jim vyhovíme, ale zatím o nich nevíme,“ uvedl Vlastimil Gola (ANO), radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.

Kromě marketinkové podpory by chtěli obchodníci dosáhnout slevy na spotřebě vody. „Co se týká požadovaného vyřešení padesátiprocentní slevy na spotřebě vody, bylo podnikatelům na setkání s vedením města doporučeno zástupci Vodárna Plzeň, aby si podali žádost o možnou slevu k úlevové komisi Vodárny Plzeň,“ reagovala už dříve plzeňská radnice.