Obyvatelé čtyř vchodů paneláku se domluvili a budují unikátní zelenou střechu

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pondělí, 3. únor 2020 15:51
zelena strecha Zelené střechy zlepšují mikroklima v blízkosti budov. Ilustrační foto

Unikátní projekt obří zelené střechy na soukromém domu právě vzniká v Krejčíkově ulici na Slovanech. Majitelé 112 bytů ze všech čtyř vchodů sedmipatrového panelového domu se totiž dohodli na tom, že vybudují vegetační střechu na ploše 600 metrů čtverečních. Obyvatelé chtějí začít střechu plně využívat k relaxaci a odpočinku. Střecha lépe zadrží a omezí odtok srážkové vody, zlepší mikroklima lokality, sníží prašnost. Zastupitelé Plzně v pondělí pro unikátní projekt schválili podporu ve výši 615 tisíc korun.

„Je naprosto obdivuhodné, že se lidé z toho 100 metrů dlouhého domu dokázali domluvit na takové náročné akci. Celý projekt financují prostřednictvím úvěru, který si na to vzali. Našli jsme cestu, jak vznik střechy podpořit přes fond životního prostředí města. Zaplatíme hlavně za zeleň,“ řekl náměstek primátora pro životní prostředí a dopravu Michal Vozobule (TOP09). Celá střecha přijde na 6,9 milionu korun.

„Více než polovinu plochy bude tvořit plnohodnotný travní porost, zbytek pak suchomilná vegetace. Část zbývající plochy střechy bude pokryta kačírkem a umožní tak další prorůstání zeleně. Poslední část, zhruba 300 metrů čtverečních, pokryje dlažba na terčích, umožňující pohodlný pobyt obyvatel domu,“ vysvětlil náměstek Vozobule. Zelená střecha je podle jeho slov moderním a funkčním způsobem izolace, v Plzni bude vůbec první takto realizovanou střechou na panelové zástavbě.

„Věříme, že se podobný přístup k rekonstrukci střech panelových domů stane standardem. Podle původního projektu z roku 1963 byla naše střecha projektovaná jako pobytová, ale nikdy k tomu účelu nesloužila. Navíc nevhodným zateplením z roku 1999 byl na ni i omezen vstup,“ uvedlo společenství ve své žádosti o dotaci. Při plánování nové rekonstrukce tak vznikl nápad na zelenou střechu.

První etapa projektu odstartovala v červnu 2019. V současné době probíhají demoliční práce, nové zateplení, hydroizolace a další stavební úpravy. Tuto etapu si společenství vlastníků hradí z vlastních prostředků. Ve druhé etapě rekonstrukce, která začne na jaře letošního roku, bude vybudována zelená střecha. Práce budou hotové zřejmě už v červenci. Na podzim se počítá se zpřístupněním střechy, která by se už měla zelenat.

Město dále vybuduje zelenou střechu na 4. základní škole. Další pak vzniknou na všech připravovaných parkovacích domech. Největším projektem, který bude i ojedinělým i v rámci ČR, bude nové tramvajové depo na Slovanech, kde má být zelená střecha na 16 000 metrech čtverečních. Zelené střechy už jsou také v areálu fakultní nemocnice na onkologickém pavilonu a na parkovacím domě.