O návštěvu sídla plzeňské záchranky byl obrovský zájem

foto: ZZS PK/Vítězslav Sladký

Za pouhé dvě hodiny byla vyčerpána kapacita při rezervacích komentovaných prohlídek sídla krajských zdravotnických záchranářů na Klatovské třídě v Plzni. Další zájemci si tak v sobotu přišli prohlédnout alespoň vystavenou techniku, která byla v areálu přístupná.

foto: ZZS PK/V. Sladký

Komentované prohlídky trvaly zhruba hodinu a půl a začaly výkladem o historii i současnosti záchranné služby. Návštěvníci zhlédli a vyposlechli také několik video a audio ukázek z různých krizových situací. Prohlédli si celou budovu a následně se přesunuli do předsálí zdravotnického operačního střediska, které je často nazýváno srdcem záchranky. Zde se dozvěděli, jak správně volat na tísňovou linku 155, kolik operátoři musí zvládat denně hovorů či jak se vyrovnávají s psychickou zátěží při své profesi. Řada dotazů směřovala také k používání stále oblíbenější aplikace Záchranka.

Pak už na malé i velké čekala před budovou celá plejáda sanitních vozů. Mercedesy, Volkswageny, Škodovky pro RV systém i dvě Gazelly pro případ událostí s hromadným postižením osob. Ale k vidění byl i transportní inkubátor pro přepravu nedonošenců nebo speciální oblek sloužící Bio-hazard týmu při kontaktu s vysoce virulentními pacienty.