Obří železniční nehoda ochromí trať Plzeň-Mariánské Lázně minimálně do pátku

Vykolejené vagony se zřítily z náspu. Foto: HZSKK

Minimálně do pátku 2. srpna bude uzavřena v důsledku vážné železniční nehody nákladního vlaku mezinárodní trať mezi Plzní a Mariánskými Lázněmi. Odstranění následků nehody bude náročné. Jedenáct vagonů převážejících v cisternách vápno skončilo mimo kolejový svršek, část převáženého materiálu se vysypala. Škoda na vagonech byla předběžně vyčíslena na 20 milionů korun. Důvodem nehody byla zřejmě příliš vysoká rychlost vlaku, který projížděl, kde se staví nová silnice. Náhradní dopravu cestujících zajišťují autobusy.

ML

Amatérské záběry železniční nehody u Mariánských Lázní.

Zveřejnil(a) HZS Karlovarského kraje, www.hzs-kvk.cz dne Neděle 28. července 2019

Foto: HZSKK

Vagony vykolejily v 16.30 hodin nedaleko Drmoulu. „Nehoda se stala v místě stavby nové silnice, na stavbě v době nehody bylo několik dělníků. Jednoho z nich na místě zkontrolovala záchranná služba. Na místě zasahovalo šest jednotek hasičů. Ti zajistili místo nehody, průzkumem vyloučili možnost, že by pod převrácenými vagony zůstali lidé,“ informoval mluvčí karlovarských hasičů Martin Kasal.

Vlaky vykolejily v úseku, kde se staví nová silnice. Foto: HZSKK

Mluvčí SŽDC Radka Pistoriusová informovala, že vedle předběžně vyčíslené škody na vagonech ve výši 20 milionů korun vznikla také škoda na infrastruktuře. Ta se zatím odhaduje na devět milionů korun. Více jasno o rozsahu poškození kolejí i trakčního vedení bude až po odstranění havarovaných vagonů. Zároveň se musí také ověřit stabilita náspu. Další škoda vznikla také znehodnocením převáženého nákladu vápna. Podle mluvčí Pistoriusové zatím vše nasvědčuje tomu, že strojvedoucí překročil povolenou rychlost, která v místě byla. Mluví se až o trojnásobném překročení rychlosti.