Obří haly v Kyšicích obyvatelé nechtějí, obávají se hluku i agenturních zaměstnanců

Na tomto poli by měly vyrůst obří haly. Foto: Plzeň TV

Namísto původně avizovaného obchodního centra obří sklady. S touto realitou se obyvatelé Kyšic nechtějí smířit. Obec u Plzně sice v devadesátých letech pozemky společnosti, která tu chtěla postavit nákupní středisko, prodala, teď se ale brání. Z plánů totiž sešlo a vyrůst by tam měly obrovské haly. Největší obavy mají obyvatelé z velkého provozu, hluku a také z přílivu nevyzpytatelných agenturních zaměstnanců.

Plány na výstavbu hal v Kyšicích. Foto: Plzeň TV

Cílem výstavby původně bylo postavit u Kyšic takové centrum, jako je Olympie, kde mělo být multikino, parkoviště, restaurace, velké vlastní nákupní středisko a spousta malých obchodů,“ řekla Martina Beranová, starostka obce Kyšice. Z původních plánů ale sešlo. Obří nákupní centrum Olympie stojí u Černic a jen dva kilometry od Kyšic je Tesco. Další obchodní centrum se v Plzni neuživí a tak společnost předala pozemky firmě Situli. Ta začala usilovat o změnu územního plánu.

Podle územního plánu totiž na pozemcích může být skutečně jen nákupní středisko, nákupní centrum, ale nemohou zde být sklady, ani jiná taková ta výrobní nebo skladovací zařízení. Firma Situli zde chce mít sklady a chodila sem vlastně každé volební období s prosbou o povolení,“ pokračuje starostka Beranová.

Foto: Plzeň TV

To všechna zastupitelstva zamítla. Firma proto po letech změnila strategii. Sklady nazvala internetovými obchody a požádala magistrát o změnu územního rozhodnutí. A letos v červnu ho dostala. Kyšice se proti tomu odvolají. „My jsme v nějakém úředním procesu, já to nevím, proč to nechtějí,“ komentoval aktuální situaci Daniel Janík, zástupce firmy SITULI.

Na pozemcích mají vzniknout čtyři velké haly. Ta největší bude dlouhá 300 metrů, na šířku by měla měřit 80 metrů. Bude v nich pracovat 600 lidí ve dvou směnách. Celkem by se mělo jednat o 1200 zaměstnanců, což je o 300 více, než je obyvatel obce.

Foto: Plzeň TV

Skladové prostory jsou prostory, kde převážnou většinu zaměstnanců tvoří agenturní pracovníci. Nikdo neřeší hromadnou dopravu a nikdo neřeší ani žádné ubytování pro takové množství zaměstnanců,“ dodala starostka Kyšic Martina Beranová. Polovina dospělých občanů Kyšic už podala na magistrát námitku. Bylo jich více než tři stovky.