Obří daňový podvod. Organizovaná skupina obrala stát o 85 milionů korun

Rozsáhlý případ krácení daní rozplétají krajští kriminalisté. Organizovaná skupina rozjela nekalé kšefty s obchodem s dřevěnými paletami, od roku 2014 obrali stát o 85 milionů korun. Policisté na případu pracovali dva roky.

Kriminalisté v průběhu dvou let obvinili pět fyzických osob a dvě osoby právnické. „Obviněné osoby svým jednáním od státu vylákaly výhodu na dani z přidané hodnoty a zároveň zkrátily daň o 85 miliónů. Během trestního řízení byl zajištěn majetek v podobě rodinného domu a vozidla a finanční prostředky ve výši 5 miliónů korun,“ popsala policejní mluvčí Markéta Fialová.

Poznatky o trestné činnosti získali kriminalisté na základě vlastního šetření v červnu roku 2016. Případ začali intenzivně prověřovat a opatřovat důkazy tak, aby mohli usvědčit skupinu osob, která v České republice neoprávněně krátila daňovou povinnost na dani z přidané hodnoty. „Podle závěrů kriminalistů mělo k trestné činnosti docházet již od roku 2014. Dva muži a jedna žena (49, 39 a 44 let) účelově vytvořili personálně propojený obchodní řetězec. Prostřednictvím dvou společností s ručením omezeným pak vyjednávali dodání dřevěných palet koncovým tuzemským odběratelům. Realizovaný obchod byl však prováděn tak, aby obchodní společnost, která fakticky dovážela dřevěné palety z jiného členského státu Evropské unie, nebyla zatěžována daňovou povinností k dani z přidané hodnoty, kterou by měla při řádném dovozu zboží a jeho následném prodeji v tuzemsku. Zboží však bylo dodáno napřímo koncovému odběrateli, tedy tuzemským společnostem, kterým bylo fakturováno včetně daně z přidané hodnoty,“ upřesnila policejní mluvčí s tím, že daňovým podvodem získané finanční prostředky pak byly ze společností převáděny na bankovní účty, a to prostřednictvím dvou dalších osob, šestadvacetiletého muže a třicetileté ženy.

Kriminalisté odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje v těchto dnech navrhli státnímu zástupci Krajského státního zastupitelství v Plzni podat obžalobu proti dvěma mužům ve věku 49 a 39 let, pětačtyřicetileté ženě a dvěma právnickým osobám ze zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, spáchaného formou spolupachatelství. Dále proti šestadvacetiletému muži a třicetileté ženě z přečinu legalizace výnosů z trestné činnosti z nedbalosti.

„Kriminalisté na případu spolupracovali s Finančním úřadem pro Plzeňský kraj a Krajským státním zastupitelstvím v Plzni. Rozsáhlý spisový materiál v současné době čítá 28 velkých šanonů, které obsahují bezmála 8 tisíc listů a dále důkazní prostředky v podobě zajištěné účetní evidence a účetní doklady,“ dodala Fialová.