Objevujte historii. I v zimě mají některé hrady a zámky otevřeno

Zámek Zbiroh

Venku se ochladilo,  přesto je i tento čas ideální na výlety. Pro veřejnost jsou otevřená místa, kde vznikaly dějiny, prolívala se krev nebo se pořádaly velkolepé oslavy. Jsou tady zámky a hrady, které mají, co nabídnout po celý rok a i z Plzně to za nimi nemáte daleko.

Zámek Zbiroh – S historií  zámku, která se začala psát už na sklonku dvanáctého století se můžete seznámit po celý rok. Prohlídka zahrnuje ukázky nálezů z hradní studny, Strousbergův salonek nebo Secesní salonek s tvorbou Alfonse Muchy. Seznámíte se i s příběhem rytířského řádu templářů.

Hrad Loket – Středověký hrad je ze tří stran obklopen řekou Ohří a nachází se na výrazném skalním ostruhu. Uvidíte tam, jak se vykonávalo útrpné právo, jak vypadala starověká lékárna nebo co obsahovala vojenská výstroj. Díky 26 metrové věži si prohlédnete celé město. Nepřehlédnete tak historické domy ani zbytky hradeb.

Zámek Hluboká nad Vltavou – Pohádkový zámek nabízí k nahlédnutí až do 140 místností a 11 věží. Okouzlí vás velký přepych, který podtrhují křišťálové lustry, sbírky obrazů, stříbra a porcelánu. Podívat se můžete i do kuchyně, kde se dochovalo zařízení z přelomu 19. a 20. století. Za současnou podobu vděčí zámek rodu Schwarzenberků.

Zámek Valeč – Tady se seznámíte s těžkými dopady historických události. Zámek sloužil jako sanatoriem pro válečné veterány, jako útočiště pro korejské děti a také jako dětský domov. Zažil požár a jeho obnova trvá dodnes, přesto interiéry zámku i nedávno obnovený kostel Nejsvětější Trojice jsou zpřístupněny i v zimním čase.