Období alergií začalo. Jak poznáte, že jste alergik a co s tím dál ?

Foto:cafe.cz

 

Alergie

je neúčelně vynaložená obrana proti jinak neškodným látkám, jedná se tedy o  nemoc imunitního systému. Zdravý imunitní systém je schopen rozpoznat nebezpečí zvenku (vetřelce typu bakterií, virů nebo nádorových buněk) a zahájit imunitní reakci.  Zdravý organismus se nebrání proti látkám, obsaženým v běžných potravinách nebo pylových zrnech. Látky, které zdravým lidem neškodí, vyvolávají u jedinců s alergií obranné reakce. Tyto látky nazýváme alergeny. Může jít o pyl, zvířecí srst nebo běžné složky potravy. Projevy alergií mohou být různé: na kůži způsobují ekzémy, na sliznicích překrvení a otoky. Zejména v dětské populaci počet alergiků neustále narůstá. Některé druhy alergií mohou mít dědičný základ, jiné se vyvíjejí až během života.

Co jsou alergeny?

Alergeny způsobují alergický zánět, nejčastěji na kůži, v trávicím traktu, nosní sliznici, očních spojivkách a v průduškách. U pacienta se při styku s alergenem spustí alergická reakce, která se projeví výše popsanými příznaky.

Nejdůležitější alergeny

S alergeny se můžeme potkat u nás doma i venku. V interiérech bývají nejčastější příčinou vzniku alergických potíží roztoči a srst domácích mazlíčků. Roztočům se nejvíce líbí na matracích a lůžkovinách. Jeden gram prachu z matrace může obsahovat až 2000 roztočů. Co se týče zvířat, nejagresivnější alergeny bychom našli u koček a malých hlodavců. Kočičí alergeny způsobují rýmu a astma dokonce několik měsíců poté, co zvíře domácnost opustilo.

Výskyt alergenů venku, zejména plísní a pylu, do značné míry ovlivňují klimatické a zeměpisné podmínky. Ve většině evropských zemí alergeny ve vzduchu  monitorují stanice k tomu určené. Údaje se posléze shromažďují v Evropské síti alergenů ve vnějším ovzduší.

Dělení alergií

Celoroční alergická onemocnění a jejich příznaky

Alergická rýma Jde o jednu z nejfrekventovanějších alergických chorob. Pacienti trpí rýmou chronicky nebo se jim toto onemocnění neustále vrací.

Alergické astma Astma vzniká v dýchacích cestách. Imunitní buňky reagují na pyl, prach, zvířecí chlupy a další alergeny. Tyto látky pronikají do organismu při dýchání a způsobují alergickou reakci, kterou nazýváme astmatický záchvat.

Potravinové alergie Vyvolávajícím alergenem bývají některé potraviny, dále pak nevhodné složky potravy, především barviva a konzervanty.

Profesionální alergie Mohou se projevit jako alergická rýma, astmatické obtíže, ekzémy a další kožní projevy po expozici  mouce, obilí, dřevěnému prachu.

Sezónní alergická onemocnění a jejich příznaky

Pylová alergie Pylová alergie se projevuje především alergickou rýmou a alergickým zánětem spojivek. Nejčastější je sezónní alergická rýma, označovaná jako „senná rýma“.

Kopřivka a otoky Kopřivka je krátkodobé zarudnutí kůže s tvorbou pupínků. Tato alergická reakce může být provázena otoky, které postihují kůži i sliznici.

Léky, prevence

Léky úlevové slouží k odstranění akutních alergických potíží (astmatický záchvat či akutní projevy alergické rýmy.)

Preventivní (protizánětlivé) léky jsou li-užívány pravidelně výrazně oslabují klinické projevy alergie, či dokonce zabraňují jejich vzniku.

Hyposenzibilace léčba vakcinami – po poradě s odborným lékařem.