Obchodníci na Slovanské se bouří kvůli rekonstrukci. Město slibuje, že vše stihne v termínu

ilustrační foto: Plzen.eu

Obchodníci ze Slovanské třídy, kterou město začalo od začátku roku rekonstruuje, vyzvali plzeňskou radnici, aby dodržela termíny. Podle nich se totiž rekonstrukce protahuje. Společně tak sepsali petici s výzvou. Radnice ale celou situaci uklidňuje. Konečný termín dokončení opravy celé Slovanské se prý i přes dílčí prodlevy stihne.

Podle jedné z obchodnic Ivety Churavé podepsalo petici zatím 11 obchodů, další se prý ještě připojí. Obchodníkům v úseku od Sladkovského po Liliovou ulici vadí to, že je nikdo včas o stavbě neinformoval, i na špatnou komunikaci. „Víme, že stavba a s ní spojená dopravní omezení komplikují život občanům a zejména pak místním živnostníkům a podnikatelům. Rozhodně nás to netěší, oprava tramvajové trati je ale opravdu nutná. S podnikateli z oblasti Slovanské ulice se scházíme, hovoříme s nimi, informujeme je o tom, jak pokračuje rekonstrukce a jaké jsou termíny stavby, a to i rozesíláním osobních e-mailů. Nyní jednáme o uspíšení stavebních prací, což se s největší pravděpodobností podaří. Vedle toho také zvažujeme možnost marketingové podpory města daným živnostníkům,“ uvedlo v prohlášení město.

Obchodníci ve výzvě požadují, aby se dodržel termín rekonstrukce. „V současné době projednáváme se všemi zainteresovanými institucemi možnost od 16. září úplně uzavřít Slovanskou ulici v úseku Částkova – nám. Milady Horákové, což by vedlo k urychlení stavby a jejímu dokončení do konce roku 2019,“ uvedla plzeňská radnice. V případě, že silniční správní úřad úplnou uzavírku schválí, bude do 15. září hotová tramvajová trať směrem z centra a jízdní pruh v úseku od Sladkovského po Částkovu ulici.

Dalším, co obchodníci ve výzvě zmiňují, je možnost kompenzace formou prezentace v Radničních listech. Tu ale podle města musí projednat Redakční rada Radničních listů. „Vzhledem k tomu, že o prázdninách Radniční listy nevycházejí a redakční rada od června nezasedala, uskuteční se první možné jednání redakční rady, na němž může být možnost kompenzace projednána, dne 23. srpna 2019. O nutnosti zachovat tento postup byli podnikatelé opakovaně informováni,“ uvedlo město.

Kromě toho by chtěli obchodníci dosáhnout slevy na spotřebě vody. „Co se týká požadovaného vyřešení padesátiprocentní slevy na spotřebě vody, bylo podnikatelům na setkání s vedením města doporučeno zástupci Vodárna Plzeň, aby si podali žádost o možnou slevu k úlevové komisi Vodárny Plzeň,“ reaguje plzeňská radnice.

Rekonstrukce Slovanské, hlavního tahu z jihu Plzeňska, přijde na 162 milionů korun. Město zaplatí polovinu za tramvajovou trať, Vodárna Plzeň zaplatí kanály a vodovody a ŘSD opravu vozovky.