Občanští demokraté se nebojí ani předčasných voleb. Šli bychom nahoru, říkají

ilustrační foto

Podle předsedy občanských demokratů a místopředsedy Poslanecké sněmovny Petra Fialy existuje možnost vzniku demokratického kabinetu s důvěrou. „Stačí, když se Babiš vzdá premiérského křesla,“ říká v rozhovoru pro časopis Týden. „Andrej Babiš a Miloš Zeman se nám snaží vnutit, že není jiná varianta než menšinová vláda ANO podporovaná SPD a KSČM,“ tvrdí Petr Fiala. Občanští demokraté se podle něho do koalice nehrnou, jako alternativa ANO čekají na další volby.

Šest měsíců po volbách nemá Česká republika vládu s důvěrou Poslanecké sněmovny. Babiš se nejdříve dohodl s Hamáčkem a se Zimolou (oba ČSSD), ale pak jednání zkrachovala. Nyní se snaží dohodnout znovu. „Nepřekvapuje mě, že se ANO a ČSSD shodly na programu, vždyť spolu vládly čtyři roky, prosazovaly levicovou politiku, zaváděly regulace, komplikovaly život podnikatelům, živnostníkům a vlastně každému. Neinvestovaly do vzdělání nebo do infrastruktury,“ hodnotí Petr Fiala. „Stejně tak mě nepřekvapuje, že zatím nevznikla vláda s většinou ve Sněmovně, protože Andrej Babiš sleduje jiný cíl: mít jednobarevnou vládu. Bohužel jedinou překážkou demokratické většinové vlády nejsou programové záležitosti, jak to obvykle bývá, ale zájmy této země se podřizují zájmům Andreje Babiše,“ dodává.

Podle veřejných vystoupení byla ČSSD připravena jít až na hranu a tolerovat trestně stíhanou osobu v čele vlády za ministerstvo vnitra. „Riskovali konflikt v členské základně, ale ani to Babiš původně neakceptoval. To je pro mě důkaz, že na straně ANO není upřímná vůle k dohodě. Jsou tady dva zájmy: Miloše Zemana na vzniku kabinetu ANO s komunisty a okamurovci a Babišův zájem mít svou jednobarevnou vládu. Šest měsíců si veřejnost měla zvykat na to, že spolupráce ANO s KSČM a SPD je něco normálního nebo okolnostmi vynuceného, ale to není pravda! To je iluze, klam, mýtus, který se musí veřejnosti stále vysvětlovat. Je to volba ANO od počátku a přání prezidenta, ale země by neměla být rukojmím zájmů dvou lidí,“ vysvětluje Fiala.

Šéf sociálních demokratů uvažuje i o předčasných volbách. Ve Španělsku odblokovaly politickou scénu a umožnily vznik vlády. „ODS se jich nebojí, pravděpodobně bychom šli opět nahoru a dopadli mnohem lépe než na podzim. Je to demokratický nástroj, ale velmi výjimečný, když selžou všechny standardní mechanismy. Tam ještě nejsme. Mám dojem, že Andrej Babiš jen hrozí: Budete chodit k volbám tak dlouho, dokud nebudu premiérem! – říká Petr Fiala.