Občané Radčic v referendu odmítli stavbu sjezdu ze západního obchvatu

Západní okruh - ilustrační foto

Stavbu sjezdu z plánovaného západního obchvatu Plzně odmítli v sobotu obyvatelé plzeňské městské části Radčice v místním referendu, které je platné. Hlasovalo celkem 389 z 844 oprávněných voličů. Proti sjezdu se vyjádřilo 214 občanů, pro sjezd jich bylo 170. Výsledek radčického referenda není nijak závazný pro nadřazený správní celek. Magistrát by se ale měl při svém rozhodování názory obyvatel zabývat. O tom, zda sjezd z okruhu do Radčic bude nebo nebude, ale ve finále rozhodne město Plzeň, které je jedním z investorů stavby.

O vyhlášení referenda rozhodli letos v lednu zastupitelé městské části. Veřejnost totiž projevila velký zájem o to, aby se mohla zapojit do rozhodování o stavbě, která by se měla začít budovat už letos na podzim. Podle projektu se jedná o komunikaci dlouhou 850 metrů, která má začínat na Sylvánu a vyústit na okraji Radčic.

Část obyvatel Radčic obává toho, že po vybudování spojnice městské části s obchvatem by se zvýšila dopravní zátěž v těsné blízkosti jejich bydliště, což by zhoršilo životní prostředí. Jiní obyvatelé by naopak sjezd uvítali, protože by lépe propojil okrajovou čtvrť s dalšími částmi Plzně. Na sjezd z obchvatu u Radčic by mohly jen vozy do 3,5 tuny.

Závěrečná etapa západního obchvatu z Křimic na silnici na Karlovy Vary by měla odlehčit hlavně přetíženým komunikacím jako je Karlovarská a Klatovská třída, přes které zatím tranzituje většina dopravy. Stavět se má začít letos na podzim. Schválená projektová dokumentace obchvatu, která má pravomocné stavební povolení, se sjezdem do Radčic počítá. Investorem stavby je Plzeňský kraj. Navazující silnice včetně sjezdů ale budou investicemi Plzně.

Dostavba západního okruhu v Plzni, největší investice kraje a města zhruba za 2,3 miliardy korun, má skončit v roce 2022. Úsek o délce 3,5 kilometru naváže na první část okruhu, která byla otevřena v září 2014, měří 2,6 kilometru a stála téměř miliardu korun.