Oba čápi z Plzeňska se tajemně odmlčeli na své cestě do teplých krajin

Čáp Arnošt je také vybaven vysílačkou, díky které lze sledovat jeho pohyb. Foto: DESOP

Na své cestě do teplých krajin se odmlčeli oba čápi z Plzeňska, vybavení vysílačkou, která ukazovala jejich pohyb. Poslední záznam od přišel od čápů pojmenovaných Eda a Míra expertům z plzeňské záchranné stanice živočichů 23. a 25. srpna. Zatímco jeden z čápů se tou dobou nacházel v Izraeli, druhý byl na území Saudské Arábie.

Takto vypadala cesta čápů do teplých krajin. Foto: DESOP

„Do dnešního dne nedorazila žádná informace a ptáci se nám nehlásí. Není vyloučeno, že oba dorazili již na zimoviště a jsou stále mimo signál mobilního operátora někde v divočině. Rovněž se nevylučuje možnost, že uhynuli, či přestala fungovat vysílačka. U posledních dvou hypotéz mi přijde divné, že by k úhynu či poruše na vysílačce došlo u obou ptáků téměř v jeden okamžik, tedy v rozmezí pouhých dvou dnů,“ uvedl šéf záchranné stanice Karel Makoň. Dodal, že naděje umírá poslední a stále věří, že jednoho dne se oba čápi opět přihlásí a budou v pořádku.

Na jih by měl směřovat i třetí sledovaný čáp Arnošt, původně zajištěný pod hnízdem v Chodové Plané Záchrannou stanicí živočichů Tachov. Ten se dal také do pohybu, ale s cestou za teplem si dává trošku na čas. Svým chováním se ale vymyká všem doposud odchovaným mláďatům. „Začínal v německém Furth im Waldu, kde se pohyboval hlavně v zástavbě a po střechách místních kostelů. Pak se přesunul do Pasova, kde na soutoku dvou řek hledal potravu přímo uprostřed města na nábřeží. A nakonec již několik dní tráví svůj čas v ptačím parku Vogelpark Irgenöd,“ dodal Karel Makoň.